Inne

Rejs Niepodległości dookoła świata rozpoczął się cztery dni temu. Dar Młodzieży zawinął już do pierwszego portu na trasie i obecnie jest w Tallinie. Jego lokalizację można śledzić na bieżąco. Powstała specjalna aplikacja – Voyage Tracker, która pokazuje dokładne położenie statku i trasę, jaką przepłynął. To jednak nie wszystko. Częścią aplikacji jest również blog. Uczestnicy rejsu umieszczają tam zdjęcia i krótkie wiadomości na temat przebiegu rejsu. 

Dar Młodzieży opuścił Gdynię 20 maja i wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata. Na morzu spędzi ponad 10 miesięcy. W tym czasie przepłynie 33 tysiące mil morskich, zawita do 22 portów w 18 krajach świata.

Po czterech dniach żeglugi statek dotarł do pierwszego portu na trasie. W czwartek przypłynął do stolicy Estonii - Tallina. Pierwsze dni rejsu były udane. Pogoda sprzyjała załodze, a uczestnicy morskiej wyprawy mają za sobą pierwsze praktyczne zadania. Młodzi żeglarze uczyli się podstaw obsługi ożaglowania oraz szalup. Dar Młodzieży opuści Tallin 26 maja i ruszy w dalszą drogę. Kolejnym przystankiem będzie Kopenhaga. Tam żaglowiec ma zawinąć 30 maja.

Trasę rejsu i to, gdzie aktualnie znajduje się Dar Młodzieży można śledzić przez cały czas. A wszystko dzięki aplikacji, która powstała specjalnie z okazji Rejsu Niepodległości. Nazywa się Voyage Tracker, a stworzyła ją gdyńska firma Enamor. Aplikacja pokazuje dokładne położenie statku i to, jaką trasę przepłynął. Można też monitorować tylko wybrany okres podróży fregaty. Na stronie aplikacji wystarczy zaznaczyć daty, które nas interesują. Wtedy będzie można zobaczyć trasę, którą pokonał statek tylko w tym wybranym przedziale czasu. Poza lokalizacją, aplikacja pokazuje też średnią prędkość żaglowca i jego kurs względem dna. Śladem Daru Młodzieży można podążać na stronie voyagetracker.enamor.pl.

Aplikacja ma jeszcze jedną funkcję. To blog dokumentujący przebieg podróży. Uczestnicy rejsu mogą umieszczać na nim zdjęcia i krótkie historie dotyczące aktualnego przebiegu rejsu czy opowiadać o tym, jak wygląda ich codzienna praca na pokładzie.

O Rejsie Niepodległości

Po wizytach w Tallinie i Kopenhadze żaglowiec popłynie do Stavanger. Stamtąd wraca do Polski. Od 10 do 14 czerwca Dar Młodzieży będzie w Szczecinie, gdzie weźmie udział w Światowych Dniach Morza. Potem odwiedzi: Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Miami, Ponta Delgada i Londyn. Następnie wróci do Gdyni.

Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku. Dar Młodzieży, według założeń, powróci do Polski w marcu 2019 roku.

Rejs Niepodległości organizowany jest dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Płynie w nim stała załoga żaglowca i studenci ze Szczecina oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Oprócz nich na pokładzie Daru Młodzieży znajdują się też laureaci konkursu, który zorganizowano z okazji tej wielkiej morskiej wyprawy. W sumie to 400 młodych ludzi. W czasie rejsu pełnią oni rolę Młodych Ambasadorów - reprezentują nasz kraj i opowiadają o kulturze i historii Polski podczas wizyt w poszczególnych miastach na trasie rejsu. Młodzi Ambasadorzy płyną na jednym, wybranym odcinku Rejsu Niepodległości dookoła świata. Będą się wymieniać w trakcie rejsu, a to dlatego, że niemożliwe jest zabranie jednocześnie wszystkich. Na pokładzie może podróżować 196 osób, w tym 35 osób stałej załogi.

Przygotowania do tej wielkiej morskiej wyprawy zajęły ponad rok i kosztowały 23 miliony złotych. Rejs organizują: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńska Fundacja Misyjna „Salvatti”.

Gdynia.pl / Magdalena Czernek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter