Inne

Wczoraj w Łodzi zmarł kpt. ż. w. drugi z załogi słynnej Chatki Puchatków – przebudowanej szalupy, którą wraz z Jerzy Tarasiewiczem pokonali w 1958/1959 roku Atlantyk. Jerzy Tarasiewicz zmarł na Florydzie w listopadzie 2017 roku, sprowadzone prochy złożono na cmentarzu komunalnym w Sopocie 12 maja b.r. Dziesięć dni później odszedł drugi z "Puchatków". po zakończeniu wyprawy, podjął pracę na statkach PMH jako oficer, później kapitan. Od dłuższego czasu chorował – miał 82 lata.

W maju 2017, mieszkający w USA, Jerzy Tarasiewicz odwiedził Gdynię. W Muzeum Marynarki Wojennej doszło wówczas do spotkania z miłośnikami żeglarstwa. Zaproszony Janusz Misiewicz niestety ze względu na stan zdrowia do Gdyni wówczas nie dojechał. Doszło jedynie do telefonicznej rozmowy obu żeglarzy. Jak się okazało rozmowy pożegnalnej. 

Rejs Chatki Puchatków był pierwszą transatlantycką wyprawą polskich żeglarzy po II wojnie światowej. 

Dwaj, urodzeni w Wilnie absolwenci Państwowej Szkoły Morskiej, 8 sierpnia 1958 opuścili Gdynię, by zrealizować marzenia o wielkiej, morskiej przygodzie. Wspierani przez swych nauczycieli, słynnych kapitanów Tadeusza Meissnera i Karola Olgierda Borchardta oraz macierzysty JKM „Gryf”, pozyskali wycofaną z eksploatacji szalupę z Batorego. Po remoncie i przebudowie przystosowali łódź do oceanicznej żeglugi z dwuosobową załogą, zdobyli niezbędne, podstawowe wyposażenie nawigacyjne, komplet zapasowych żagli, prowiant, wodę.

Szalupę nazwali Chatka Puchatków. Była to solidnie wykonana łódź ratunkowa zbudowana w 1936 dla powstającego we Włoszech transatlantyka Batory. Konstrukcja dębowa, poszycie z modrzewia, długość 9,14 m, oryginalnie przystosowana do pomieszczenia 72 ludzi.

Trasa wyprawy – przez Bałtyk, cieśniny duńskie, porty Europy. Ciężkie sztormy na trasie skłoniły żeglarzy do przejścia rzekami i kanałami Francji na Morze Śródziemne. Z początkiem stycznia 1959 wychodzą z Marsylii, zahaczając o północną Afrykę, Gibraltar wyszli na ocean. Madera, Kanary i transatlantycki skok na Martynikę, dokąd Chatka Puchatków dociera 2 kwietnia 1959.

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Fot.: Archiwum AMG

1 1 1 1