Inne

Dar Młodzieży wypłynął w niedzielę z Gdyni w rejs dookoła świata dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W czasie prawie rocznego rejsu żaglowiec odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata.

Żaglowiec ruszył od nabrzeża na Skwerze Kościuszki przed godz. 13.00.

Przed wypłynięciem w morze komendant Daru Młodzieży kapitan Ireneusz Lewandowski złożył na pokładzie jednostki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu meldunek o gotowości wypłynięcia żaglowca w Rejs Niepodległości. W ceremonii tej uczestniczyli także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz rektor Akademii Morskiej w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski.

W czasie prawie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dar Młodzieży odwiedzi 22 porty w 18 państwach świata. Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur, Szanghaj, Osaka, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panama, Miami, Ponta Delgada i Londyn.

W każdym z portów, do których jednostka zawinie po drodze, ma odbyć się impreza promująca Polskę i jej niepodległość. Jednym z istotniejszych punktów wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Zakończenie rejsu zaplanowano w Gdyni 28 marca 2019 r.

autor: Robert Pietrzak

Fot.: Piotr B. Stareńczak

+3 Ciągłość...?
"Dar Młodzieży" wyszedł w morze z misją uczczenia 100-lecia Niepodległości. Zawita do 22 portów w 18 krajach. Piękna inicjatywa. Jest tylko jeden problem. Został zbudowany w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w czasie, kiedy „Polski nie było”. Co na to premier Morawiecki?
21 maj 2018 : 08:39 LM Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 kto to był
Kto to był ten Lenin,chyba jakiś rockman?
21 maj 2018 : 13:54 hihi Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 na Skwerze Kościuszki
Szanowny Panie Redaktorze.

Chodzi o słowa „na Skwerze Kościuszki”.
Trzeba było napisać Pomorskiego.

Czy nabrzeże może być na ulicy zwanej skwerem Kościuszki?
Nabrzeże to jest częścią Mola Południowego, na którym w całości jest ulica zwana „aleja Jana Pawła II”, a nie skwer Kościuszki.

Drugi błąd. Skwer pisze się od małej litery, bo nie jest to nazwa własna tej ulicy.
A że inni piszą Skwer od dużej litery, to nie znaczy, że trzeba „papugować”.

Z poważaniem
Szczepan Górzyński z Gdyni
21 maj 2018 : 09:40 Szczepan Górzyński Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Źródło:

Newsletter