Inne

Tradycyjnie w ostatni, pełny weekend czerwca, który w tym roku przypada w dniach 22-24, w Gdyni obchodzone jest Święto Morza. W tym roku wydarzenie będzie połączone z uroczystościami 100-lecia utworzenia Marynarki Wojennej i 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prawdopodobnie, aby oddać salwę honorową, w morze wyjdzie legendarny okręt ORP Błyskawica.

O tym wyjątkowym wydarzeniu informowało m.in. radio RMF FM.

- Faktycznie dla podniesienia rangi obchodów uroczystości związanych ze 100-leciem utworzenia Marynarki Wojennej, a także 100-lecia niepodległości, w ramach Dni Morza i ich zwieńczenia, które tradycyjnie będzie miało miejsce w ostatnią niedzielę czerwca (24 czerwca), zaplanowana została między innymi parada morsko-lotnicza. W ramach parady, o ile warunki pogodowe i względy bezpieczeństwa na to pozwolą, będzie prawdopodobnie możliwość podziwiana historycznego niszczyciela – okrętu muzeum – ORP Błyskawica na wodach Zatoki Gdańskiej – poinformował nas kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy Dowódcy 3. Flotylli Okrętów. Jak dodał, o szczegółach przedsięwzięcia dowiemy się bliżej wspomnianego terminu.

W tym roku, w ramach obchodów Święta Morza zaplanowano także: uroczyste otwarcie części nowej, stałej wystawy Muzeum Marynarki Wojennej, regaty stulecia MW i 60-lecia Jacht Klubu MW Kotwica w Gdyni, a także bezpłatne rejsy na żaglowcu Baltic Star w ramach akcji „Pomorze na morze”. Szczegółowy plan Święta Morza można znaleźć tutaj: Święto Morza 2018.

ORP Błyskawica został zbudowany w brytyjskiej stoczni J. Samuel White & Co. w Cowes na wyspie Wight i wszedł do służby 25 listopada 1937 roku. W przededniu wojny wraz z dwoma innymi niszczycielami, w ramach realizacji planu „Peking” opuścił port gdyński i skierował się do Wielkiej Brytanii. Tak rozpoczęły się dla niego zmagania wojenne. W czasie wojny niszczyciel ORP Błyskawica przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. 

W uznaniu swych wojennych zasług ORP Błyskawica został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy.

To najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W 2007 roku okręt został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award, co oznacza, że wszedł on do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

AL, rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter