Inne

Przedstawiciele PKN Orlen i saudyjskiego koncernu Saudi Aramco, jednego z czołowych światowych producentów ropy naftowej, rozmawiali w piątek o perspektywach rozwoju współpracy między tymi podmiotami w zakresie dostaw surowca - poinformował płocki koncern.   

"Saudi Aramco jest naszym ważnym partnerem biznesowym. Współpraca z koncernem wpisuje się w nasze strategiczne cele, zakładające dywersyfikację kierunków dostaw i zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki.

Jak dodał szef płockiego koncernu, największej krajowej spółki rafineryjno-petrochemicznej, spotkania tego typu, jak z przedstawicielami Saudi Aramco, "są szczególnie istotne w kontekście budowania długofalowych relacji i poszukiwania możliwości potencjalnego rozszerzania współpracy".

PKN Orlen przypomniał, że dostawy ropy naftowej z Arabii Saudyjskiej do rafinerii spółki w Płocku realizowane są na podstawie kontraktu długoterminowego. "W kwietniu tego roku, w ramach polityki dywersyfikacji kierunków dostaw prowadzonej przez PKN Orlen, firmy podpisały aneks do umowy, który zwiększa dostarczany wolumen ropy saudyjskiej o 50 proc., do 300 tys. ton surowca miesięcznie" - zwrócił uwagę płocki koncern.

PKN Orlen wyjaśnił, że kontrakt długoterminowy z Saudi Aramco obowiązuje tam do końca 2018 r. z opcją przedłużenia na kolejne lata. "Współpraca z producentem surowca z Zatoki Perskiej wpisuje się w strategię dywersyfikacji kierunków dostaw, w ramach której już ok. 30 proc. ropy przerabianej w grupie Orlen, pochodzi z kierunków alternatywnych" - zaznaczyła spółka.

Według PKN Orlen dla Saudi Aramco współpraca z płockim koncernem "jest okazją do wzmacniania obecności w basenie Morza Bałtyckiego".

Oprócz dostaw z Saudi Aramco, płocki koncern zaopatruje się w ropę naftową poprzez długoterminowe umowy z Rosneft Oil Company i Tatneft Europe AG. Spółka korzysta też z kontraktów terminowych na dostawy surowca m.in. z Norwegii, Wielkiej Brytanii, Nigerii, Wenezueli i USA, a także z Iranu - w połowie kwietnia do Naftoportu dotarł tankowiec z ładunkiem 130 tys. ton irańskiej ropy przeznaczonej dla płockiej rafinerii.

Saudi Aramco to światowy lider w wydobyciu i jeden z największych globalnych eksporterów ropy naftowej. Zarządza on zasobami surowca na poziomie 260,8 mld baryłek, a dzienna produkcja wynosi tam 10,2 mln baryłek. Główna siedziba Saudi Aramco znajduje się w Dhahranie; koncern zatrudnia ponad 65 tys. pracowników z całego świata.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych tego typu w Europie. Jego grupa kapitałowa zarządza w sumie sześcioma rafineriami o łącznych mocach przerobowych ropy naftowej wynoszących 35,2 mln ton w ciągu roku. Są to rafinerie w Płocku, Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich.

Jak informował wcześniej płocki koncern, jest on przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata. 

mbson

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter