Inne

Dwa jachty, 17 tysięcy mil morskich, 160 dni żeglugi – tak w skrócie wygląda plan rejsu Śladami Biało-Czerwonej 2018. Pomorski Związek Żeglarski organizuje wyprawę z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jesteśmy żeglarzami i to dla nas najbardziej oczywisty sposób, by włączyć się w obchody stulecia odzyskania niepodległości – mówi Leopold Naskręt, sekretarz Zarządu Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Pierwsi chętni już się do nas zgłaszają, ale wciąż są wolne miejsca na poszczególne etapy. W sumie w całym przedsięwzięciu może wziąć udział 220 osób.

Zgłosić można się za pośrednictwem formularza na stronie internetowej rejsu Śladami Biało-Czerwonej. Są tam także informacje o wolnych miejscach, kosztach oraz warunkach uczestnictwa w wyprawie.

Do wyboru: trasa północna albo południowa

Wyprawa rozpocznie się 6 maja 2018 r. w Gdyni. Jej zakończenie planowane jest na 10 grudnia. W rejsie uczestniczyć będą załogi dwóch jachtów, a każda z nich będzie miał inną trasę.

Drogą północną popłynie s/y Allie, na którego pokład na każdym z 15 etapów rejsu, poza dwuosobową załogą, może wsiąść trójka uczestników. Trasa o długości 7,5 tys. mil morskich wiodła będzie z Gdyni, m.in. przez Bornholm, Szkocję, Spitsbergen, Irlandię, Grenlandię i Islandię.

Natomiast na południe skieruje się s/y Tornado, który przemierzy 9,5 tys. mil morskich. Jacht z kapitanem i dwoma załogantami oraz ośmioma uczestnikami na każdym z etapów, dotrze m.in. do portów Norwegii, Irlandii, Hiszpanii, Maroka, Gibraltaru i Holandii. Ten rejs podzielony jest na 22 odcinki.

„Popłyniemy śladami naszych rodaków"

Uczestnicy podczas rejsów będą mogli liczyć nie tylko na wrażenia żeglarskie, ale także piękne krajobrazy oraz możliwość dotarcia do miejsc, w których swoją obecność zaznaczyli nasi rodacy.

– Polacy byli i są we wszystkich miejscach, do których dotrzemy. Walczyli na frontach II wojny światowej, żyli i mieszkali na obczyźnie, zajmowali się kupiectwem, budowali porty. Popłyniemy ich śladami – zaznacza Leopold Naskręt.

W związku z tym, że wyprawa nawiązuje do rocznicowych obchodów Niepodległej, na akwenach i w miejscach pamięci szczególnych dla polskiej historii, załogi jachtów złożą wieńce i wiązanki kwiatów. W odwiedzanych portach i miejscowościach będą również dokumentować działalność środowisk polonijnych, wydarzenia kulturalne oraz osiągnięcia gospodarcze promujące Polskę i Polaków.

rel (Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego)

Fot.: Tadeusz Lademann

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter