Inne

Idea realizacji statków bezzałogowych nabiera tempa. Znany operator Wilhelmsen i firma Kongsberg stworzą pierwszą na świecie spółkę oferującą kompleksowe usługi dla tego typu jednostek. 

- Norwegia zajmuje wysoką pozycję, jeśli chodzi o rozwój statków autonomicznych. Nowa firma Massterly, pozwoli nam pójść krok naprzód w zakresie tworzenia infrastruktury i projektowania statków, a także zaawansowanych rozwiązań logistycznych - przyznał Thomas Wilhelmsen, dyrektor generalny grupy Wilhelmsen.

Massterly to naziemne centra kontroli, monitorujące i obsługujące autonomiczne statki w Norwegii, a także na całym świecie. To również połączenie 360-letniego doświadczenia, unikalnej wiedzy technologicznej i rozwiązań Kongsberg, oraz doświadczenia w zakresie logistyki i zarządzania statkami firmy Wilhelmsen. Firma zaoferuje kompleksowy łańcuch usług, od projektowania i rozwoju, po systemy kontroli i usługi logistyczne. Ponadto pozycja Norwegii, jako wiodącego państwa morskiego stwarza możliwości dla rozwoju personelu.

- Zdalnie sterowane statki to ewolucja w przemyśle morskim. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój napędzany znacznym wzrostem zapotrzebowania klientów na całym świecie. Kiedy autonomiczne statki staną się wkrótce rzeczywistością, Massterly będzie miało kluczowe znaczenie w digitalizacji infrastruktury i operacji - dodał Geir Håøy, dyrektor generalny Kongsberg.

Kluczowym wydarzeniem w historii autonomicznej żeglugi było ogłoszenie w maju zeszłego roku planów budowy towarowej jednostki bezzałogowej - Yara Birkeland. Za realizacją stoją dwie firmy - Yara International oraz Kongsberg Gruppen. Będzie to pierwszy na świecie w pełni elektryczny kontenerowiec i całkowicie autonomiczny. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, budowa ma być zrealizowana do 2020 roku.

- Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości umocnimy rynek dla tego rodzaju usług. Żegluga autonomiczna zwiększy wydajność transportową i zmniejszy emisję szkodliwych związków. Dla Norwegii, jako państwa morskiego, będzie to ważny wkład w osiągnięciu Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ, czyli m.in. ochrony oceanów, mórz i zasobów morskich - dodał Wilhelmsen.

Nowa spółka joint venture z siedzibą w Lysaker w Norwegii rozpocznie pracę w sierpniu tego roku.

AL, rel (Kongsberg)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2737 4.3601
EUR 4.5589 4.6511
CHF 4.4385 4.5281
GBP 5.3531 5.4613

Newsletter