Inne

ORP Kormoran oraz ORP Piorun otworzyły się dla zwiedzających przy Nabrzeżu Polskim w Gdyni! Nie lada atrakcję przygotowano w czwartek dla miłośników okrętów z okazji tegorocznego święta Centrum Operacji Morskich. Nie zabrakło też symbolicznego salutu armatniego z Błyskawicy, a pożegnania z honorami doczekał się kończący służbę zastępca dowódcy gdyńskiej jednostki.

Najnowszy polski niszczyciel min oraz okręt rakietowy - Kormoran i Piorun łącznie przez pięć godzin gościły w czwartek zwiedzających przy Nabrzeżu Polskim w Gdyni. Wszystko z okazji święta Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, które dotychczas było obchodzone 1 lipca, w rocznicę utworzenia COM.

Ceremonię rozpoczęło w samo południe powitanie Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, generała broni dr. Sławomira Wojciechowskiego. Na miejscu, przy statku-muzeum ORP Błyskawica pojawiły się pododdziały reprezentujące wszystkie najważniejsze jednostki Marynarki Wojennej.

Nie zabrakło także symbolicznego salutu armatniego. Historyczny niszczyciel wystrzelił łącznie 15 razy. Przy okazji święta wręczono też odznaczenia i wyróżnienia, a uroczystego pożegnania doczekał się kończący zawodową służbę wojskową kontradmirał Krzysztof Teryfter, zastępca Dowódcy COM-DKM. Podczas swojej służby był między innymi długoletnim dowódcą 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i zastępcą szefa Sztabu Marynarki Wojennej. Na wszystkich trzech okrętach: Błyskawicy, Kormoranie i Piorunie podniesiono wielką galę banderową.

Wojskowe okręty do obejrzenia z bliska

Oprócz części oficjalnej, spore zainteresowanie wzbudziła możliwość obejrzenia z bliska okrętów pełniących czynną służbę w polskiej flocie. ORP Kormoran, najnowszy niszczyciel min i najnowocześniejszy okręt Marynarki Wojennej, doczekał się podniesienia bandery w listopadzie zeszłego roku i należy do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Ma ponad 58 metrów długości i został wybudowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding SA. Jest przeznaczony między innymi do bezpiecznego przeprowadzania innych jednostek przez zaminowane akweny oraz do poszukiwania i zwalczania min morskich. Korzysta przy tym z rozwiązań zaprojektowanych między innymi na Politechnice Gdańskiej, które mogą robić wrażenie: samobieżnych ładunków wybuchowych typu Głuptak oraz podwodnego robota Morświn, wyposażonego w system zdalnie odpalanych ładunków wybuchowych. Na jego pokładzie mogą znaleźć się też płetwonurkowie minerzy. Kormorana uzbrojono w zestaw artyleryjsko-rakietowy, przeciwlotnicze zestawy rakietowe i wielkokalibrowe karabiny maszynowe.

Drugi z okrętów udostępnionych do zwiedzania, ORP Piorun to okręt rakietowy typu orkan, który w Marynarce Wojennej służy od 1992 roku, wchodząc w skład 3. Flotylli Okrętów. W jego przypadku szczególne wrażenie robi osiem kontenerów z nowoczesnymi rakietami przeciwokrętowymi. Piorun sięga nimi nawet do 200 kilometrów, a jego maksymalna prędkość to 36 węzłów – w przeliczeniu ponad 66 km/h.

COM-DKM: ważna jednostka MW

Czwartkowe święto COM-DKM było jednym z głównych wydarzeń obchodów roku jubileuszu 100-lecia Marynarki Wojennej. Centrum Operacji Morskich - Dowództwo Komponentu Morskiego jest jedną z wiodących jednostek polskich sił morskich. Głównym jej zadaniem jest dowodzenie w czasie pokoju, kryzysu i wojny wydzielonymi siłami Marynarki Wojennej, między innymi z 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża czy Brygady Lotnictwa.

COM zostało utworzone w 2002 roku na bazie Stanowiska Dowodzenia MW. Zmiana ta była spowodowana koniecznością dostosowania struktur systemu dowodzenia Sił Zbrojnych RP do standardów i wymagań NATO.

rel (Gdynia.pl / Kamil Złoch)

Fot.: Gdynia.pl / Kamil Złoch

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter