Inne

Tomasz Hinc został nowym wojewodą zachodniopomorskim. Działacz Prawa i Sprawiedliwości ze Szczecina był wcześniej wiceprezesem Grupy Azoty i radnym miejskim. Zastąpił Krzysztofa Kozłowskiego, powołanego w styczniu na stanowisko sekretarza stanu w MSWiA.

Decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o powołaniu Tomasza Hinca na wojewodę ogłosił w poniedziałek podczas uroczystości w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

"Kiedy padła propozycja, aby został wojewodą, Tomasz Hinc zgodził się natychmiast. To pokazuje, jak +sformatowany+ - w dobrym znaczeniu tego słowa - jak pro-państwowy jest Tomasz Hinc" - podkreślił Brudziński.

Dodał, że "klasę człowieka" i "skalę jego odpowiedzialności" pokazuje fakt, że Hinc zanim objął stanowisko wojewody, chciał "zamknąć procesy, które prowadził w Grupie Azoty".

"W osobie nowego wojewody, w osobie Tomasza Hinca, Urząd Wojewódzki, samorządowcy (…) będą mieli partnera do tego, żeby nasza ziemia, ziemia zachodniopomorska rozwijała się w dobrym kierunku" – podkreślił szef MSWiA.

Nowy wojewoda podziękował za okazane mu zaufanie. "To dla mnie ogromny honor i zaszczyt, ale też poczucie odpowiedzialności za wspólnotę liczącą milion 700 tys. mieszkańców" – powiedział Hinc.

Dodał, że chciałby w najbliższym czasie odwiedzić samorządowców w całym województwie, a także spotkać się z osobami odpowiedzialnymi za inwestycje w regionie.

Wojewoda zapowiedział, że będzie kontynuował i nadzorował inwestycje. Podkreślił znaczenie budowy dróg S3, S6 oraz planowanych S10 i S11, a także m.in. rozbudowy gazoportu w Świnoujściu, pogłębienie toru wodnego Odry i odbudowy przemysłu stoczniowego.

Tomasz Hinc urodził się w 1974 r. w Szczecinie. W 1998 r. ukończył studia socjologiczne na Uniwersytecie Szczecińskim. Był managerem oraz wykładał w szczecińskich szkołach wyższych w latach 1997-2007.

Od 2007 r. był doradcą zarządu w Totalizatorze Sportowym w Warszawie, następnie dyrektorem oddziału w Szczecinie, od 2008 r. w Zielonej Górze i od 2013 r. w Koszalinie. Od 2016 r. był wiceprezesem zarządu Grupy Azoty. W poniedziałek rano spółka poinformowała, że Hinc złożył rezygnację ze stanowiska.

Od 2006 r. był szczecińskim radnym miejskim PiS, a od 2014 r. wiceprzewodniczącym rady miasta. Jest członkiem PiS od 2002 r.

Przez 14 lat czynnie uprawiał piłkę ręczną w szczecińskich klubach. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Urząd wojewody zachodniopomorskiego pełnił wcześniej Krzysztof Kozłowski. 23 stycznia br. premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pełnomocnika rządu ds. repatriacji.

autor: Elżbieta Bielecka

emb/ par/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter