Inne

Już za niecałe trzy miesiące, tradycyjnie w ostatni weekend maja, żeglarze będą mieli okazję aktywnie rozpocząć sezon. Zaczyna się Żeglarski Puchar Trójmiasta – regaty, które już szósty raz odbywają się w każdym z trójmiejskich miast.

Tegoroczna edycja zostanie zainaugurowana w Gdyni, w piątek, 25 maja. W sobotę zawodnicy będą rywalizowali na trasie Gdynia-Sopot, niedzielne zakończenie odbędzie się w Gdańsku.

– Corocznie obserwujemy wzrost profesjonalizmu załóg i przygotowania do sezonu – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, który zainicjował na Pomorzu cykl szkoleń regatowych trwających regularnie już od stycznia. – Cieszy nas też, że armatorzy wyrabiają certyfikaty klasowe ORC. Żeglarski Puchar Trójmiasta to idealna okazja do sprawdzenia zespołu i jachtu przed letnimi wyzwaniami. W tym roku przez dwa dni przed pierwszym startem będzie pracowała komisja techniczna sprawdzająca wszelkie pomiary klasowe. Sporo się nauczyliśmy w trakcie ubiegłorocznych mistrzostw Europy ORC w Gdańsku i teraz nie pozostaje nam nic, jak tylko  naśladować najlepszych. To jedyny sposób na dogonienie europejskiej i światowej czołówki – podsumowuje Prezes Związku,

Jak co roku organizatorzy szukają sposobów na uatrakcyjnienie regat i zaskoczenie uczestników, których liczba rośnie z każdą kolejną edycją. W tym roku spodziewają się nawet pięciuset żeglarzy.

– Nie tylko żeglarze szykują się do sezonu – opowiada Kasper Orkisz z Premium Yachting, koordynator regat. – Gospodarze i organizatorzy nie zostają w tyle, ugoszczenie prawie 80 jachtów i 500 zawodników jest sporym wyzwaniem logistycznym, dlatego w tym roku prace nad Pucharem trwały całą zimę, a już wkrótce odsłonimy wszystkie niespodzianki i nowości tegorocznej edycji. Oczywiście sprawdzone rozwiązania zostają, dlatego wraz z zapisami rozpoczęliśmy akcję #Brandyourteam, wraz z producentem odzieżowym DAD Sportwear, który ubiera załogi od początku istnienia Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. W tym roku każda załoga może zamówić dedykowane koszulki z nazwą zespołu i imieniem zawodnika. Z takiej możliwości skorzystało w ubiegłym roku ponad 150 żeglarzy i liczymy, że będzie ich jeszcze więcej.

Żeglarski Puchar Trójmiasta, to również świetna okazja dla młodych adeptów żeglarstwa do spróbowania swoich sił w nowych warunkach, na wieloosobowym, nowoczesnym jachcie, co dla wielu z nich będzie zupełnie nowym wyzwaniem. W tegorocznej edycji na starcie regat pojawi się sopocka załoga złożona z młodzieży uczestniczącej  w programie szkolenia żeglarskiego „Sopot pod żaglami”. Program, realizowany od wielu lat i finansowany przez miasto, adresowany jest do wszystkich uczniów. Dzięki niemu sopockie dzieci i młodzież mają okazję posmakować żeglarstwa. Wielu z nich kontynuuje swoją przygodę z morzem w klubach żeglarskich.

– Cieszę się, że nasi uczniowie będą mogli uczestniczyć w profesjonalnej rywalizacji na wodzie i razem stworzą jedną z załóg Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta – mówi Magdalena Jachim, rzecznik Miasta Sopot.

Sopot po ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata Katamaranów, ponownie będzie miejscem regat najwyższej próby. W drugiej połowie sierpnia Sopocki Klub Żeglarski będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w klasie RS:X, gdzie wśród faworytów będzie kilkoro naszych rodaków i sopocian.

Na stronie zeglarskipuchartrojamiasta.pl oraz profilu Fb, systematycznie odsłaniane będą kolejne informacje o tegorocznej edycji regat. W dniach 8-11 marca na stoisko Land Rover Polska na targach Wiatr i Woda w EXPO XXI w Warszawie, będzie można zobaczyć Puchar przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję.

Żeglarski Puchar Trójmiasta – trzydniowe regaty rozgrywane na wodach Zatoki Gdańskiej dla załóg jachtów morskich i kabinowych. Organizatorem Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta jest Pomorski  Związek Żeglarski, przy współpracy z Premium Yachting, a gospodarzami imprezy są miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia.

rel (PoZŻ / Żeglarski.info)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter