Inne

Gdańskie szkoły i przedszkola mogą zgłaszać chęć udziału w kolejnej edycji zajęć składających się na miejski Program Edukacji Morskiej. Uczestnicy projektu poznają m.in. morskie dziedzictwo Gdańska, a wiosną na uczniów czekają zajęcia praktyczne na wodzie.

Program Edukacji Morskiej realizowany jest przez Fundację Gdańską na zlecenie samorządu od 2010 r. Dotąd obejmował on jedynie gimnazjalistów. Poczynając od trwającego właśnie roku szkolnego na program składają się zajęcia adresowane do podopiecznych placówek edukacyjnych wszystkich szczebli - od przedszkola, po szkoły ponadgimnazjalne.

Jak przypomniał koordynator projektu Piotr Kukowski z Fundacji Gdańskiej, Program Edukacji Morskiej ma służyć promocji sportu oraz "przybliżeniu i popularyzacji wśród młodych mieszkańców Gdańska tradycji morskiej, historii i bogatego dziedzictwa miasta".

"W oferowanym przez nas zestawie zajęć na wodzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie wszystkich musi kręcić pływanie na starych żaglówkach, są tacy dla których ciekawsze jest ściganie się na szybkich jednostkach, czy zajęcia kajakarskie lub wioślarskie" - powiedział w rozmowie z PAP Kukowski przypominając, że w zestawie zajęć na wodzie znaleźć można szkolenia prowadzone na łódkach Optimist i kajakach, zajęcia wioślarskie, czy rejsy łódkami turystycznymi lub oldtimerami czyli klasycznymi, nierzadko zabytkowymi, jachtami.

Zarówno teoretyczne, jak i praktyczne zajęcia przygotowano tak, by były dostosowane do wieku uczestników. W przypadku przedszkolaków program zakłada m.in. uczestnictwo w warsztatach przygotowanych przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Spotkania te prowadzone będą od marca do końca kwietnia. Można się na nie zarejestrować na stronie www.rezerwacje.nmm.pl.

Z kolei na stronie http://sportplanner.com.pl/calendar możliwa jest rezerwacja udziału w praktycznych zajęciach wodnych, które ruszą w maju.

Jak przypomniał Kukowski, częścią Programu Edukacji Morskiej są – działające w placówkach edukacyjnych, Kluby Edukacji Morskiej. Nauczyciele - opiekunowie grup biorących udział w programie, otrzymali pakiety edukacyjne z informacjami, które mogą wykorzystać w trakcie zajęć Klubów prowadzonych w ramach czy to godzin wychowawczych czy też np. zajęć na świetlicach.

W całym 2018 roku w Programie Edukacji Morskiej udział wziąć będzie mogło około 110, liczących po kilkanaście osób, grup przedszkolaków i uczniów. Jak poinformował Kukowski, w ubiegłym roku w programie wzięło udział ponad 2600 dzieci.

Pomysłodawcą gdańskiego Programu Edukacji Morskiej jest żeglarz - mistrz olimpijski oraz mistrz świata - Mateusz Kusznierewicz. Od 2010 roku do pierwszej połowy 2017 roku program adresowany był wyłącznie do gimnazjalistów. W tym czasie udział wzięło w nim w sumie ponad 20 tys. uczniów gdańskich gimnazjów.

autor: Anna Kisicka

aks/ js/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2529 4.3389
EUR 4.5575 4.6495
CHF 4.4327 4.5223
GBP 5.3466 5.4546

Newsletter