Inne

Światowe Dni Morza, które zostaną zorganizowane w Szczecinie w dniach 13-15 czerwca tego roku, będą szansą do zaprezentowania polskiej gospodarki morskiej i okazją do pozyskania finansowania nowych projektów - poinformował w piątek dziennikarzy Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

"Dla kraju, który organizuje Światowe Dni Morza to ogromna okazja, aby się zaprezentować, stworzyć atrakcyjną ofertę, a przede wszystkim nawiązać na tyle mocne kontakty, aby można było w oparciu o nie rozwijać branżę gospodarki morskiej" - powiedział Gróbarczyk.

"Dni Morza będą doskonałą okazją do zaprezentowania całej naszej rozbudowującej się gospodarki, a przede wszystkim do wskazania atrakcyjności gospodarki morskiej" - dodał. Wskazał również, ze Światowe Dni Morza to także okazja do pozyskania finansowania inwestycji związanych z gospodarką morską. Minister powiedział, że Światowe Dni Morza to szeroka impreza międzynarodowa, która przede wszystkim jest miejscem spotkania ministrów odpowiedzialnych za gospodarkę morską w poszczególnych krajach świata.

"Wizyta sekretarza generalnego IMO (International Maritime Organisation - Międzynarodowa Organizacja Morska) jest tutaj priorytetem. Oczywiście odbędą się też dyskusje i spotkania bilateralne na temat gospodarki morskiej" - stwierdził.

Światowe Dni Morza to największe morskie święto Narodów Zjednoczonych. O wyborze Polski jako gospodarza tego prestiżowego wydarzenia zadecydowała Międzynarodowa Organizacja Morska. Po raz pierwszy Światowe Dni Morza zostaną zorganizowane w państwie Europy Środkowo-Wschodniej.

Tematem przewodnim wydarzenia będzie "IMO 70: Nasze dziedzictwo – lepsza żegluga dla lepszej przyszłości". Podczas spotkań poruszone zostaną kwestie dotyczące m.in. nowoczesnych i przyjaznych środowisku rozwiązań dla żeglugi morskiej, bezpieczeństwa cyfrowego w żegludze, wyzwań stojących przed nowymi szlakami transportowymi czy przyszłością rynku pracy w branży morskiej.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 800 gości z całego świata. Nie zabraknie delegacji rządowych, ministrów ds. morskich ze świata. W imprezie wezmą też udział przedstawiciele biznesu, środowiska akademickiego oraz ekspertów z branży morskiej. Podczas Światowych Dni Morza odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących skierowanych do mieszkańców oraz turystów przebywających w tym czasie w Szczecinie.

Łukasz Pawłowski

Jacek Ensztein

pif/

1 1 1 1

Źródło: