Inne

Zakończył się przegląd i remont Daru Młodzieży przygotowujący do "Rejsu Niepodległości" dookoła świata, w który żaglowiec wyruszy w maju. Jednostka opuściła gdyńską stocznię Nauta, gdzie prowadzone były prace remontowe. Wartość napraw i wymiany sprzętu to prawie 1,5 mln zł.

Dar Młodzieży to trzymasztowa fregata - żaglowiec szkolny Akademii Morskiej w Gdyni. W maju, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, wyruszy w specjalny rejs dookoła świata. Punktem kulminacyjnym wyprawy będzie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.

Fregata trafiła do gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta" w końcu grudnia ub.r. W czwartek żaglowiec opuścił stocznię i przepłynął do Nabrzeża Pomorskiego w Gdyni, gdzie cumuje na stałe.

Jak powiedział PAP prorektor do spraw morskich Akademii Morskiej, prof. Henryk Śniegocki, w czasie pobytu w stoczni żaglowiec przeszedł prace konserwacyjno-remontowe, przygotowujące jednostkę do długiego rejsu. Przygotowania zbiegły się w czasie z - wymaganą przepisami, cykliczną procedurą - przeglądem potwierdzenia klasy jednostki.

W ramach prac przeprowadzonych w stoczni żaglowiec przeszedł dokładne oględziny i remont części podwodnej kadłuba: został on oczyszczony i pokryty kilkoma warstwami farb zabezpieczających przed korozją, a także przed porostami. Wykonano też – jak wyjaśnił Śniegocki, kapitalny remont silnika.

W czasie pobytu jednostki w stoczni wymieniono też wiele zużytych elementów, w tym fragmenty rurociągów, części poszycia nadbudówek i międzypokładów. Wykonano też przegląd i remont elementów układu sterującego, kotwic i łańcuchów kotwicznych. Oczyszczono i zakonserwowano zbiorniki paliwa i słodkiej wody. Wykonano też przegląd i naprawy olinowania stałego, mocowania rei do masztów, kabestanów, wind i łańcuchów zainstalowanych na żaglowcu.

"Przed nami jeszcze dwie bardzo ważne sprawy: wymiana oczyszczalni ścieków i urządzeń służących do oczyszczania wód balastowych" – powiedział PAP Śniegocki dodając, że wszystkie urządzenia zostały już zamówione i uczelnia czeka na ich dostawę. Montaż nastąpi przed wypłynięciem statku w rejs dookoła świata. Do tego czasu – jak poinformował prorektor - żaglowiec zostanie jeszcze doposażony w różnego typu drobniejszy sprzęt, konieczny przed tak długą podróżą.

W "Rejs Niepodległości" żaglowiec wypłynie z Gdyni 20 maja. Uczestnicy rejsu zostaną wybrani w konkursie, który został ogłoszony w końcu ub.r. Załogę - obok zwycięzców konkursu, stanowić będą studenci akademii morskich oraz młodzi ludzie z różnych kontynentów, pochodzący z niezamożnych rodzin, zaangażowani na rzecz innych w lokalnej społeczności. Zostaną oni wytypowani przez salezjańskie placówki na całym świecie.

W ciągu ponad dziesięciu miesięcy Dar Młodzieży ma dopłynąć do Panamy, gdzie będzie miała miejsce kolejna edycja Światowych Dni Młodzieży. W każdym z portów, do których zawinie po drodze, odbędzie się impreza promująca Polskę i jej niepodległość.

Organizatorami wyprawy są: Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu".

autor: Anna Kisicka

aks/ js/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter