Inne

Powstała razem z odradzającą się Polska w 1918 roku i szybko stała się jedną z największych organizacji społecznych II RP. Mimo burzliwych powojennych losów Liga Morska i Rzeczna wciąż działa i obchodzi setną rocznicę założenia.

1 października 1918 roku w Warszawie odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi „Bandera Polska” – pierwszej polskiej organizacji, która stawiała sobie za cel m.in. rozwój żeglugi i promocję tematyki morskiej i rzecznej. W 1924 roku stowarzyszenie przyjęło nazwę Liga Morska i Rzeczna, pod którą funkcjonuje obecnie, a 1930 roku zaczęła działać jako Liga Morska i Kolonialna. Szybko też stała się jedną z większych organizacji II Rzeczypospolitej, skupiając prawie milion członków. Po wojnie, w 1953 roku stowarzyszenie przestało istnieć, jednak w 1981 roku nastąpiła reaktywacja Ligi.

– Cele organizacji się nie zmieniły – tłumaczy kapitan Andrzej Królikowski, prezes Ligi Morskiej i Rzecznej. – Dziś najbardziej zależy nam jednak na tym, żeby docierać do uczniów. I to nie tylko z ofertą szkolenia żeglarsko-wodniackiego, ale przede wszystkim z nauką bezpiecznego zachowania się w wodzie. Zwłaszcza, że statystyki zatonięć w ostatnich latach rosną.

Liga Morska i Rzeczna liczy teraz około 60 000 członków w czternastu okręgach rozsianych w całej Polsce. Co roku organizuje i współorganizuje wiele wydarzeń – między innymi zaślubiny Polski z morzem w Pucku i Kołobrzegu, zlot jungów, flis odrzański i wiślany, Święto Morza w Gdyni i Festiwal Wisły. W tym roku wszystkie te wydarzenia będą przebiegały pod hasłem stulecia powstania Ligi Morskiej i Rzecznej.

– Główne obchody stulecia Ligi odbędą się 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie – mówi kpt. Andrzej Królikowski. – Zostaną poprzedzone mszą w katedrze polowej w Warszawie. Potem przemaszerujemy ulicami Warszawy na zamek. Podczas samej uroczystości, w której weźmie udział około 300 osób, zobaczymy występy artystyczne młodzieży.

Więcej o Lidze Morskiej i Rzecznej oraz o tegorocznych obchodach stulecia organizacji można dowiedzieć się na jej stronie internetowej.

rel (Żeglarski.info / PoZŻ)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter