Inne

W środę, 31 stycznia, dowódca gdyńskiej Flotylli kontradmirał Krzysztof Jaworski w obecności kadry kierowniczej pożegnał oficerów kończących służbę w strukturach 3. Flotylli Okrętów.

Pożegnanie, zgodnie z marynarskim ceremoniałem, odbyło się w Sali Kaprów na pokładzie Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica. W obecności dowódców jednostek wchodzących w skład 3. Flotylli Okrętów, załogi okrętu oraz zaproszonych gości, dowódca 3. Flotylli Okrętów uroczyście pożegnał czterech oficerów, kończących służbę w morskim rodzaju Sił Zbrojnych RP. Kontradmirał Krzysztof Jaworski, żegnając oficerów podziękował w imieniu swoim oraz wszystkich marynarzy i pracowników wojska, za wspólną służbę i wkład pracy na rzecz zarówno 3. Flotylli Okrętów jak i Marynarki Wojennej. Wyrażając szacunek i uznanie zwrócił również uwagę na ogromne osiągnięcia odchodzących w czasie długoletniej służby. Życzył także spełnienia wszystkich planów, szczęścia i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. W dowód uznania kontradmirał Jaworski wręczył oficerom pamiątkowe ryngrafy.

Niszczyciel ORP Błyskawica jest jednym z najsławniejszych okrętów Polskiej Marynarki Wojennej. Został zbudowany przez stocznię J. Samuel White & Co Ltd. w Cowes. Należał do najnowocześniejszych i najsilniejszych okrętów swojej klasy na świecie. 

Okręt działał na Morzu Północnym i Atlantyku, w kampanii norweskiej i ewakuacji wojsk sojuszniczych z Dunkierki, bronił Cowes przed atakami Luftwaffe, operował na Morzu Śródziemnym wspierając Maltę i działania inwazyjne w Afryce Północnej, osłaniał lądowanie aliantów w Normandii. Do kraju Błyskawica wrócił 4 lipca 1947 r. pod dowództwem komandora Bolesława Romanowskiego. W czynnej służbie pozostawał jeszcze przez 20 lat. Rozkazem dowódcy Marynarki Wojennej RP z 11 października 1974 ORP Błyskawica został przekształcony w okręt muzeum. 

Za zasługi bojowe jako jedyny okręt Marynarki Wojennej RP został udekorowany Orderem Virtuti Militari. Od 1 listopada 2013 r. ORP Błyskawica wchodzi w skład 3. Flotylli Okrętów. 

ORP Błyskawica poza rolą okrętu - muzeum spełnia szereg innych istotnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja reprezentacyjna. Tu odbywają się liczne uroczystości, spotkania, konferencje i sympozja. Tradycją stały się promocje absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski na pokładzie okrętu, a także nominacje i odznaczenia kadry zawodowej oraz pracowników Marynarki Wojennej. Tu również odbywają się pasowania na pierwszoklasistów, przyrzeczenia harcerskie i inne zajęcia dla szkół i przedszkoli tak, aby od najmłodszych lat kształtować świadomość i wychowywać w duchu "Polski Morskiej". Codzienne życie okrętu i towarzyszące mu elementy ceremoniału morskiego oraz Regulaminu Służby Okrętowej: podnoszenie i opuszczanie bandery, wybijanie szklanek, witanie i żegnanie przy trapie oficerów oraz przełożonych, to wszystko odbywa się na oczach społeczeństwa. Wywiera więc niewątpliwy wpływ na jego świadomość, a tym samym pozwala lepiej poznać i wzbogacać posiadaną wiedzę o morzu.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.6211 4.7145
EUR 4.6784 4.773
CHF 4.8463 4.9443
GBP 5.549 5.6612

Newsletter