Inne

9-11 marca 2018 w Gdyni, jak co roku, odbędzie się największa podróżnicza impreza w Europie. Organizatorzy już dziś zapraszają do aktywnego udziału w jubileuszowych, XX Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników Żeglarzy i Alpinistów. Wyprawy – również żeglarskie – można zgłaszać do 22 stycznia.

Kolosy to nazwa pierwszych polskich nagród za osiągnięcia eksploracyjne. Kapituła Kolosów (Piotr Chmieliński, pierwszy człowiek na świecie, który przepłynął kajakiem Amazonkę, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła jachtem kulę ziemską, wybitny himalaista Leszek Cichy, najwybitniejszy polski grotołaz Andrzej Ciszewski, Janusz Janowski, pomysłodawca Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz Kolosów, i Krzysztof Wielicki, jeden z najwybitniejszych himalaistów na świecie) wraz z Radą Kolosów, przyznają je w Gdyni po raz dziewiętnasty.

Kamienne statuetki, przedstawiające miniatury słynnych posągów z Wyspy Wielkanocnej, zostaną przyznane w pięciu równorzędnych kategoriach: Alpinizm, Eksploracja jaskiń, Podróże, Żeglarstwo i Wyczyn roku.

Nieco wcześniej poznamy nazwisko tegorocznego Super Kolosa, laureata honorowej nagrody za całokształt dokonań eksploracyjnych. O wyborze Super Kolosa będzie decydować, po raz pierwszy, gremium powstałe z połączenia Kapituły Kolosów i Honorowej Kapituły Kolosów (Krzysztof Baranowski, Krzysztof Birkenamajer, Wojciech Jacobson, Maciej Kuczyński, Piotr Pustelnik). Honorowa Kapituła Kolosów to nowy organ doradczy, którego trzon stanowią laureaci Super Kolosów.

Przypomnijmy, że w 2015 laureatem Super Kolosa został szczeciński żeglarz i podróżnik Wojciech Jacobson, a w ub. roku  żeglarze arktyczni, Joëlle i Janusz Kurbielowie.

Wszyscy, który chcą przybliżyć szerokiej publiczności swoje dokonania lub opowiedzieć o niezwykłej podróży, mogą wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularzy dostępnych na stronie Kolosy.pl.

Organizatorzy czekają również na kandydatów do Nagrody im. Andrzeja Zawady (grant w wysokości 15 tys. zł na realizację wyprawy dla osób poniżej 35 roku życia), Nagrody Wiecznie Młodzi (grant w wysokości 15 tys. zł na realizację wyprawy dla osób, którzy ukończyli 65 lat) oraz na prace konkursowe na wystawę fotograficzną FotoGlob.

Zgłoszenia wypraw do Nagrody Kolosy za rok 2017 oraz pokazów do Fotoplastykonu można przesyłać do 22 stycznia 2018, natomiast zgłoszenia do Nagrody im. Andrzeja Zawady i Nagrody Wiecznie Młodzi oraz zdjęcia na konkurs FotoGlob do 31 stycznia 2018 roku.

Kolosy od lat przyciągają ogromną publiczność. Przez imprezę przewija się co roku ponad dwadzieścia tysięcy osób. W ciągu trzech dni mogą oglądać zdjęcia i filmy oraz wysłuchać relacji z najciekawszych przedsięwzięć minionych dwunastu miesięcy. Statuetki za osiągnięcia z 2017 r. wręczone zostaną ostatniego dnia gdyńskich spotkań.

Do dyspozycji uczestników będzie tradycyjnie hala Gdynia Arena z dużą salą na 4000 miejsc, która na czas Kolosów stanie się największą salą kinową w Polsce, oraz z mniejszą (120 miejsc) salą seminaryjną, gdzie odbędą się warsztaty i spotkania z autorami książek. Organizatorzy zapraszają też do nieodległego Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego – w sali konferencyjnej (300 miejsc) zagości Fotoplastykon (prezentacje wypraw niekandydujących do nagród), a w trzech innych (422 miejsca) salach będzie można śledzić bezpośrednią transmisję z dużej sali w hali Gdynia Arena. Ponadto – jak przed rokiem – przed halą stanie telebim, na którym oczekujący na wejście również zobaczą przekaz „na żywo” ze środka.

Wstęp na wszystkie pokazy, warsztaty i wydarzenia odbywające się w ramach XX Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów jest bezpłatny (nie ma możliwości rezerwowania miejsc).

Szczegółowy program imprezy zostanie ogłoszony w połowie lutego. Organizatorami 20. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów są miasto Gdynia i Agencja MART.

Więcej informacji na www.kolosy.pl i na Facebooku.

rel (Kolosy.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5791 4.6717
EUR 4.6597 4.7539
CHF 4.7609 4.8571
GBP 5.5178 5.6292

Newsletter