Inne

Wszystkiego Najlepszego z okazji nadchodzących Świąt i Nowego Roku. W tym czasie załoga jachtu Katharsis II będzie na oceanie w drodze dookoła Antarktydy. Oto najnowszy news z pokładu jachtu Katharsis II. Odebrany dla Portalu Morskiego przez Bohdana Sienkiewicza dziś o godz. 5.32 naszego czasu.

Cape Town V&A Waterfront Marina. Po chwilowych opóźnieniach, spowodowanych oczekiwaniem na odpowiednie okno pogodowe i odbiorem dostaw sprzętu, w tym dawno zamówionej kamery termowizyjnej, ustalono już dokładną datę startu Wyprawy. Kapitan Mariusz Koper po szczegółowej analizie map pogodowych zdecydował, że s/y Katharsis II wyruszy w swój rejs dookoła kontynentu Antarktydy - wzdłuż i na południe 60 stopnia S - w sobotę, 23 grudnia - pomiędzy 08:45 i 09:45 czasu lokalnego czyli 07:45 i 08:45 czasu polskiego. Termin rozpoczęcia  rejsu - zarejestrowanego jako "Sailing Record Attempt" (Próba światowego rekordu żeglarskiego) uzgodniono już ze Światową Radą Rekordów Żeglarskich (autoryzowaną przez ISAF)  i na miejscu startu będzie oczekiwał specjalny sędzia (Commissioner) WSSR.

W ciągu ostatnich dni - pogoda u południowych wybrzeży RPA wyjątkowo nie sprzyjała załodze Katharsis II. Wiatr wiejący w porywach ponad 50 węzłów z kierunków przeciwnych do planowanego kursu rejsu powoli ustąpił. Załoga i jacht - wszystko jest gotowe, sprawdzone i przygotowane. Po wypłynięciu z Cape Town - następny bezpośredni kontakt, po wykonaniu pętli dookoła kontynentu Antarktydy - dopiero za około100 dni. W tym czasie polski zespół musi być w pełni samowystarczalny, ale wszystko jak zawsze zależy od warunków pogodowych jakie załoga napotka na swojej drodze.

Żeglarze nie lubią kusić losu. Tradycja marynarska zabrania rozpoczynania rejsów w piątek. Ostatni dzień w porcie zostaje wykorzystany na niezbędne odprawy celne, paszportowe i portowe, a także na wypoczynek oraz przygotowanie do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, które załoga Katharsis II spędzi już na oceanie, w drodze na przybrzeżne wody Antarktydy.

W momencie startu rejsu planowane jest także uruchomienie specjalnego, nowego trackingu rejsu, o czym powiadomimy oddzielnie. Warto przypomnieć, że Wyprawa Katharsis II ma własny dedykowany kanał wideo na platformie YOUTUBE. Pojawiają się tam wideo-relacje dotyczące zarówno rejsu jak i Akcji Społecznej Hanny Leniec - "Badajmy Się Nie Dajmy Się", a także projektów naukowych w trakcie Wyprawy, prowadzonych przez profesora Piotra Kuklińskiego pod wspólną nazwą "Antarktyczne Laboratorium".

Na chwilę przed startem Wyprawy zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka dot. Akcji Społecznej Hanny Leniec "Badajmy Się Nie Dajmy Się" (BSNDS) Odc. 7: "NADZIEJA". Wyprawa Katharsis II Dookoła Antarktydy wzdłuż i na Południe od 60 Równoleżnika S - dedykowana jest profilaktyce i walki z rakiem piersi u kobiet. Hanna Leniec po rocznej walce z rakiem piersi otrzymała wiadomość od lekarzy, że jest zdrowa. Dwanaście miesięcy od operacji - powróciła do Republiki Południowej Afryki, aby podjąć realizację swoich marzeń, tam gdzie je zostawiła. Przed Hanią i całą załogą Katharsis II  wielki rejs jachtem żaglowym dookoła Antarktydy...

Kapitan i załoga Katharsis II:
Kapitan: Mariusz Koper. Zobacz: http://antarcticcircle60s.pl/skipper/
Oficerowie: I Oficer: Tomasz Grela, II Oficer: Hanna Leniec; III. Oficer: Michał Barasiński, IV Oficer: Magda Żuchelkowska.

Członkowie wacht:
Wachta 1.: Wojciech Małecki, Wachta 2.: Ireneusz Kamiński; Wachta 3.: Piotr Kukliński (dodatkowo koordynator projektów naukowych w trakcie rejsu); Wachta 4.: Robert Kibart (dodatkowo operator filmowy w czasie rejsu).
Więcej: http://antarcticcircle60s.pl/o-nas/

Jacht Katharsis II - OYSTER 72.
Podstawowe parametry: ita -  22.77 m (74’9″), w tym długość kadłuba: 22.10 m 9.75 m (64’9″)
Wysokość masztu (bez anten): 30.40 m (99’8.5″)
Podstawowa powierzchnia żagli: – 310 m² (3,337 sq ft)
Więcej: http://antarcticcircle60s.pl/jacht/

Autorskie wideo-relacje z Wyprawy zamieszczane są na własnym kanale YOUTUBE projektu, dostępne na dole strony (http://antarcticcircle60s.pl/), albo bezpośrednio pod adresem: https://www.youtube.com/cha…/UCkhL0qH14DfQqplFA_4ZdAg/videos

Stałe informacje na temat rejsu prezentowane będą  w każdy poniedziałek na Portalu Morskim.

Bohdan Sienkiewicz

1 1 1 1