Inne

Czym jest oryginalność? Nieszablonowym spojrzeniem na rzeczywistość, przedstawieniem czegoś w zaskakujący sposób, zastąpienie dobrze nam znanej formy zupełnie nową jakością. Właśnie taki jest wybrany przez nas do aranżacji wnętrz geograficzny plakat. Mapa jest tutaj tylko punktem wyjścia dla naszej kreatywnej wyobraźni. Zamiast dokładnego odwzorowania rzeczywistości: miast, rzek, łańcuchów górskich czy pofałdowania terenu, naszym oczom jawi się zupełnie inny obraz świata - czasami uproszczony do granic możliwości, czasami niezwykle barwny, ale zawsze zachwycająco unikatowy.

Większości z nas mapa kojarzy się z lekcjami geografii i wnikliwym odpytywaniem przez nauczyciela. Choć zapamiętane w tamtym czasie dopływy rzek, wysokości gór i powierzchnie państw w codziennym życiu raczej się nie przydają, to umiejętność posługiwania się mapą okazuje się przydatna za każdym razem, gdy jedziemy samochodem w nowe miejsce lub zwiedzamy turystyczne miasto. Niektórzy z nas jednak na co dzień korzystają z dokumentów kartograficznych zwłaszcza wtedy, gdy większość czasu spędzają na otwartym morzu lub oceanie sterując statkiem. Zainspirowani ekscytującymi podróżami przygotowaliśmy coś wyjątkowego do aranżacji wnętrz – plakat. Mapa świata wygląda na nim jednak zupełnie inaczej, niż moglibyśmy się spodziewać.

Nowoczesny plakat – mapa, jakiej nie znacie 

Znany na całym świecie architekt, Ludwig Mies van der Rohe, wypowiedział kiedyś słynne zdanie: „Less is more”, czyli mniej znaczy więcej. Właśnie ta zasada skierowana jest do wszystkich, którzy cenią sobie nowoczesne, wyrafinowane stylizacje. Zamiast przepychu i przeładowanych wnętrz, lepiej postawić na oszczędną w wyrazie aranżację i jeden wyrazisty element dekoracyjny. W tej roli doskonale sprawdzi się efektowny plakat. Mapa świata z pewnością przypadnie do gustu podróżnikom i żeglarzom, ale nie tylko. Artystyczna forma ozdoby zachwyci także pozostałych domowników. Jak wygląda taka minimalistyczna ścienna dekoracja? 

Dużą popularnością cieszą się bardzo proste, ale wyraziste wzory: czarne kontury kontynentów na białym tle lub złote granice wyrysowane na czarnym arkuszu, mapy przypominające komputerową estetykę z lat 80. XX wieku, gdzie kraje składają się z malutkich, kolorowych kwadracików przywodzących na myśl piksele, a także przedstawienia kojarzące się ze sztuką współczesną. Ich forma jest podobna do znanych dzieł,  które prezentują swobodnie rozchlapaną farbę. W tym przypadku barwne plamy układają się w poszczególne kontynenty. Wśród oszczędnych w wyrazie wzorów na uwagę zasługuje także typograficzny plakat - mapa Europy składająca się z samych tylko nazw krajów wpisanych w ich granice.  

Podróżnicze mapy z dawnych lat

Kiedy pojawiły się na świecie pierwsze mapy? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ale wiadomo, że już najstarsze plemiona zamieszkujące ziemię tworzyły rysunki otaczającej ich rzeczywistości, a wraz z rozwojem cywilizacji coraz dokładniejsze plany miast i ośrodków. Właśnie dlatego pośród przygotowanych przez nas wzorów nie mogło zabraknąć także tych inspirowanych stylem retro i minionymi epokami. Jak wygląda taki plakat? Mapa Europy będzie przedstawiona z czasów wielkich odkryć geograficznych, a na morzach i oceanach zaznaczone będą morskie szlaki. Dodatkowym atutem takich wzorów jest to, że są one bogato zdobione rycinami oraz zabytkowymi przyrządami mierniczymi. Szukając efektownego plakatu warto wybrać taki, który do złudzenia będzie przypominać starodawny dokument kartograficzny – imitacja starego, pożółkłego papieru będzie strzałem w dziesiątkę.   

Mapy dla najmłodszych podróżników i żeglarzy

Dzieci bardzo często wzorują się na swoich rodzicach i marzą o tym, by w przyszłości wykonywać dokładnie ten sam zawód. Jeśli Twój maluch zafascynowany jest morzem i rejsami do najodleglejszych zakątków świata, to zawieś w jego pokoju odpowiedni plakat. Mapa w formie zabawnej, kolorowej ilustracji będzie doskonałym wyborem. Im bardziej będzie przypominać rysunek z dziecięcej książki, tym lepiej. Do tej pory mówiliśmy o minimalistycznych lub zabytkowych wzorach, teraz przyszedł czas na przedstawienia, na których wiele się dzieje. By kartograficzna dekoracja przypadła do gustu maluchowi musi być dopasowana do jego wieku. Zamiast skomplikowanych nazw i współrzędnych geograficznych sięgnij po plakat ukazujący rysunkowe zwierzaki typowe dla danego regionu. Taka dekoracja będzie nie tylko efektowną ozdobą, ale także znakomitym bodźcem, by rozwijać w naszym dziecku zainteresowanie światem i nauką.

Zupełnie inne spojrzenie na mapy pozwala z nich stworzyć niezwykle efektowne i oryginalne grafiki, które całkowicie zmienią naszą dotychczasową aranżację wnętrza. Dzięki nim cały świat znajdzie się na wyciągnięcie naszej ręki nawet wówczas, gdy będziemy się relaksować w naszym domowym zaciszu. 

redro.pl/plakaty/tematy/mapy/