Inne

W południowej części Oceanu Atlantyckiego prowadzona jest na wielką skalę operacja poszukiwania argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan (S-42), który zaginął 15 listopada 2017 roku. Jednostka w dniu zaginięcia informowała o awarii w baterii akumulatorów, która mogła być przyczyną kłopotów między innymi z łącznością. Instytut Nawigacji i Hydrografii Morskiej organizuje seminarium poświęcone tematyce prowadzonych poszukiwań zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego.

Marynarka Wojenna Argentyny poinformowała, iż okręt ARA San Juan 13 listopada 2017 roku opuścił port Ushuaia w prowincji Ziemia Ognista i wykonywał przejście do bazy marynarki wojennej w Mer del Plata, w prowincji Buenos Aires.

30 listopada Marynarka Wojenna Argentyny zakończyła fazę poszukiwania i ratowania (SAR) zaginionego okrętu, a kontynuowane jest w dalszym ciągu jego poszukiwanie. Obecnie brak jest nadziei na odnalezienie żywych członków załogi. Rzecznik prasowy Marynarki Wojennej Argentyny komandor Enrique Balbi podkreślił, że akcja ratownicza trwała dwukrotnie dłużej, niż czas, w którym na pokładzie okrętu mogły przetrwać żywi członkowie załogi. Maksymalna wydolność zainstalowanego na tym okręcie systemu regeneracji powietrza wynosi zaledwie tydzień. Ostatnia znana pozycja okrętu była w odległości około 432 km od wybrzeży Patagonii.

Organizacja Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób z Bronią Jądrową (CTBTO), po utracie łączności z okrętem podwodnym ARA San Juan, wykryła za pośrednictwem własnej sieci czujników hydroakustycznych rozmieszczonych na wyspach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego zjawisko akustyczne, które według specjalistów mogło być odgłosem implozji kadłuba okrętu podwodnego. Jego pozycja została określona w niedalekiej odległości od ostatniej pozycji zameldowanej przez okręt.

Na pokładzie ARA San Juan znajdowało się 44 członków załogi, a wśród niej była kapitan marynarki Eliana Maria Krawczyk, pierwsza kobieta oficer pływająca na argentyńskich okrętach podwodnych, mająca dalsze polskie pochodzenie. Trwają intensywne poszukiwania z udziałem jednostek nawodnych i lotnictwa.

Zaginiony okręt podwodny ARA San Juan to jednostka typu TR-1700, będąca powiększoną wersją niemieckich okrętów podwodnych typu 209.  Okręt został zbudowany w stoczni Howaldtswerke-Deutsche Werft (HDW). Okręt o klasycznym napędzie spalinowo-elektrycznym, dużym zasięgu pływania nawodnego oraz wysokich osiągach w pływaniu podwodnym. ARA San Juan zwodowany został w 1983 roku, a wcielenie do służby nastąpiło w 1985 roku. Był najnowszym z trzech okrętów podwodnych Marynarki Wojennej Argentyny.

Wykład nt. „Warunki poszukiwania zaginionego argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan odbędzie się we wtorek, 12 grudnia 2017 r. o godz. 14.00 w auli im. Zygmunta Augusta Akademii Marynarki Wojennej. Przedstawi go kontradmirał w st. spocz. dr inż. Czesław Dyrcz.

rel (Akademia Marynarki Wojennej)

 

Komentarze   

+2 San Juan
W tym wypadku niestety lecz okręt podwodny jest tak konstruowany aby nie można go było wykryć pod wodą.Swoją drogą to dziwne,że okręt wojenny komunikuje się z dowództwem na lądzie za pośrednictwem prywatnego,zagranicznego operatora łączności satelitarnej.Chilijski okręt wykrył w obrębie ''elipsy błędów''obiekt na głębokości 940 m.Na miejsce poszukiwań udał się rosyjski okręt badawczy Jantar,który ma ocenić czy należy użyć zdalnie kierowanej mini łodzi podwodnej(ROV).
08 grudzień 2017 : 11:54 HM Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 Tragedia
ROV opuszczony z rosyjskiego okrętu Jantar w drodze do wody zgubił połowę napędu, następnie zataczając koła o dużym promieniu oddalił się w kierunku wschodnim. Łączności nie udało się odzyskać. Prawdopodobną przyczyną awarii było usamodzielnienie się sztucznej inteligencji zamontowanej na pokładzie rosyjskiego ROV.
08 grudzień 2017 : 16:51 władek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 nie tylko sztuczna inteligencja.
Podobnie do tej sztucznej ineligencji z rosyjskiego ROV zachowuje się wrodzona inteligencja niektórych osobników z gatunku homo sapiens.Opuszczeni przez rozum nie wiedzą kiedy i z czego można sobie pożartować.
09 grudzień 2017 : 06:11 HM Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1