Inne

23 listopada 2017 roku Placówka Polskiego Rejestru Statków w Pireusie przeprowadziła seminarium pt.: „Ochrona przeciwpożarowa na statkach morskich – poprawa bezpieczeństwa”.

Organizowane przez PRS seminarium skierowane było głównie do armatorów i firm branży okrętowej. Zaproszeni na nie zostali przedstawiciele przedsiębiorstw żeglugowych, przemysłu stoczniowego, firm serwisowych, biur projektowych oraz administracji morskiej. Szkolenie odbyło się w Sali konferencyjnej Hotelu Savoy w Pireusie.

Międzynarodowa Organizacja Morska wymienia pożary jako drugą najczęstszą przyczynę wypadków morskich (w co siódmym wypadku dochodzi do pożaru), zaraz po wejściu na mieliznę i zderzeniach. Konsekwencją wypadków na morzu są zmiany przepisów lub opracowywanie nowych norm prawnych i technicznych obowiązujących w żegludze. Celem seminarium było przybliżenie słuchaczom zagadnień związanych z poprawą bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej na statkach morskich.

Na wstępie głos zabrał Kierownik Placówki PRS w Pireusie - Leszek Pokora. Przedstawił on informacje na temat działalności Polskiego Rejestru Statków, w tym trwającej już od ponad 20 lat działalności na rynku greckim.

W zasadniczej części seminarium referaty wygłosili:

- Hanna Słąba z Ośrodka ds. IMO: „Wymagania IMO dotyczące ochrony przeciwpożarowej”,
- Iwona Gibas z Inspektoratu Kadłubowo-Technologicznego: „Bierna ochrona przeciwpożarowa, ewakuacja oraz bezpieczny powrót do portu”,
- Wojciech Kozyro z Inspektoratu Maszynowo-Wyposażeniowego: „Bezpieczeństwo pożarowe oraz ewakuacja ze statków morskich, włączając przykłady”,
- Alexandros Papagerasimou z Placówki PRS w Pireusie: „Powtarzające się niezgodności znajdowane podczas przeglądów z zakresu biernej i czynnej ochrony przeciwpożarowej”.

Goście z dużym zainteresowaniem wysłuchali przedstawiane referaty. Podkreślali wysoki poziom merytoryczny przekazywanych informacji oraz duży profesjonalizm prelegentów.

Seminarium było już kolejnym szkoleniem organizowanym przez PRS w Grecji. Poprzednie seminarium pt.: „Międzynarodowa konwencja o kontroli i postępowaniu ze statkowymi wodami balastowymi i osadami – przygotowania do wprowadzenia” odbyło się w Pireusie w dniu 17 listopada 2016 r.

rel (PRS SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter