Inne

W minionym tygodniu studenci II stopnia kierunku Oceanotechnika o profilu „Systemy napędowe i urządzenia ogólnookrętowe” wzięli udział w laboratorium wyjazdowym w ramach przedmiotu „Układy automatyzacji i pozycjonowania statku” do Ośrodka Szkolenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej w Kamionce nad jeziorem Silm obok Iławy. Ośrodek należy do Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska.

Ośrodek szkoleniowy dla kapitanów i pilotów statków pod Iławą należy do jednej z trzech tego typu placówek w Europie i siedmiu na świecie. Pozostałe dwa ośrodki w Europie znajdują się w Anglii i we Francji. Na jeziorze Silm odtworzono w skali 1:24 wybrane porty, kanały, rzeki i inne miejsca uciążliwe dla manewrowania. Na akwenach tych pływają modele statków wykonane w skali 1:24 oraz 1:16 wyposażone w takie same systemy napędowe jak obiekty rzeczywiste.

Studenci w praktyce mieli okazję przetestować układu napędowe, o których na co dzień uczą się na zajęciach. Każdy, w ramach laboratorium, odbył indywidualne manewry pod okiem doświadczonego kapitana - instruktora. W trakcie manewrów studenci doświadczyli oddziaływania śruby napędowej na pirs portowy.

Wyjazd odbył się pod opieką Prof. dr hab. inż. Wiesława Tarełko, dr inż. Wojciecha Leśniewskiego, mgr inż. Dariusza Dudy oraz mgr inż. Jacka Frost.

rel (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa, Politechnika Gdańska)

1 1 1 1