Inne

Wystawa "Innowacje od morza" jest jednym z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Forum Gospodarki Morskiej Gdynia. Przedstawia innowacyjne projekty realizowane przez pomorskich przedsiębiorców. Od 18 do 29 października wystawę można oglądać w gdyńskim InfoBoksie (Świętojańska 30).

Przedstawione realizacje można uznać za polskie "wizytówki" potwierdzające, że krajowe firmy reprezentujące przemysł morski z powodzeniem wytwarzają produkty innowacyjne w skali międzynarodowej.

Część z prezentowanych projektów stanowi w stu procentach polską myśl techniczną. Niektóre koncepcje to realizacja "instrukcji" z zagranicy w wykonaniu polskich firm. Natomiast w pozostałej części projektów ich podstawę stanowi zagraniczne "know-how". 

Przykładem innowacyjnych produktów na skalę międzynarodową są m.in. bardzo lekkie, składane jak nożyczki płetwy biomimetyczne firmy Exofin wykorzystywane przez wojskowe jednostki specjalne na całym świecie. Innym wynalazkiem jest samopodnośna barka Zourite ze Stoczni Crist przeznaczona do prac budowlanych na wodach przybrzeżnych. Powstała ona po to, by pomóc w budowie największego francuskiego wiaduktu morskiego o długości 5,4 km, zlokalizowanego przy wyspie La Reunion, położonej na Oceanie Indyjskim. Natomiast 40 Open Sunreef Power firmy Sunreef Yachts to model rekreacyjny łodzi, który oferuje dużo więcej przestrzeni niż klasyczny "day cruiser". Jednocześnie jest to najbardziej zaawansowana technicznie jednostka na świecie.

Inne innowacyjne projekty, które można zobaczyć na wystawie to: konstrukcja systemu cumowniczo-załadunkowego Submerged Sal with Yoke, autonomiczny pojazd głębinowy Albatros, mobilny podwodny robot inspekcyjny Stuart, wciągarki cumownicze, prom hybrydowy P310 Elektra, system zasilania LNG czy technologia Hamer oraz zasilacze hydrauliczne.

Realizacja innowacyjnych projektów przez polskie przedsiębiorstwa z sektora gospodarki morskiej przekłada się na wzrost potencjału całego lokalnego środowiska związanego z branżą. Jego dobre funkcjonowanie jest z punktu widzenia regionów takich jak Pomorze absolutnie kluczowe, i co istotne, pełni nieocenioną rolę w kształceniu kadr. Pomorskie stocznie oferują coraz bardziej specjalistyczne i lepiej płatne miejsca pracy gwarantując stałe zatrudnienie, zdobywanie doświadczenia i możliwość rozwoju zawodowego.

Gdynia.pl

0 Super profesjonalny tytuł
A dokąd one wieją??? W góry? nad rzeki? a może jeszcze dalej.
18 październik 2017 : 21:01 grom | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter