Inne

- Przemysł stoczniowy, żegluga śródlądowa, rozwój portów, rybołówstwo i edukacja morska to główne priorytety, na których będziemy koncentrować prace, nie modyfikując założeń przyjętych przez Ministerstwo na samym początku - mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podczas otwarcia Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2017.

Forum Gospodarki Morskiej to jedno z najważniejszych spotkań praktyków i ekspertów sektora morskiego, które już po raz 17. odbyło się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Jak zaznaczył minister Gróbarczyk, wśród priorytetów Ministerstwa jest dzisiaj także utworzenie Morskiego Funduszu Inwestycyjnego, zapoczątkowanego przez ówczesnego wiceministra resortu gospodarki morskiej Pawła Brzezickiego (dziś stojącego na czele PŻM red.). Idea pojawiła się przy okazji kontraktowania pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jak zapowiedział minister Gróbarczyk, do końca roku zostanie on przygotowany i przedstawiony.

- Rozpoczęliśmy już pierwsze prace, powołaliśmy komitet sterujący, złożony z ministrów odpowiedzialnych w Ministerstwie Rozwoju za Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przedstawicieli banków, a przede wszystkim banku centralnego i rozpoczynamy prace na ten temat, w jaki sposób ten fundusz ma funkcjonować - mówił minister.

Jego zadaniem będzie finansowanie przemysłu okrętowego i zapewnienie finansowania inwestycji, które pojawią się na polskim rynku, a także zabezpieczenie armatorów pod kątem inwestycyjnym.

- Realizujemy teraz pierwszy element na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, czyli program "Batory" zakładający modernizację floty promowej. Widzimy, jak ogromne problemy stwarza dopięcie wszelkich obszarów finansowania. Pojawiający się pomysł, czy koncepcja Morskiego Funduszu Inwestycyjnego jest kluczowa dla dalszych naszych prac - kontynuował minister Gróbarczyk.

Jak zaznaczył minister, niezwykle ważną kwestią jest także rozwój portów. - Musimy zapewnić środki na rozwój portów. Na ile duże porty świetne sobie radzą, to te mniejsze znajdują się w trudnej sytuacji. Fundusz portowy musi kompleksowo obejmować tę branżę.

Podczas otwarcia Forum Gospodarki Morskiej przedstawiciel Ministerstwa poruszył także kwestię przekopu przez Mierzeję Wiślaną.

- Tor żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną to inwestycja, która musi być realizowana na podstawie obowiązującego prawa ochrony środowiska czy ochrony dyrektywy, ale aspekt bezpieczeństwa stanowi dla nas priorytetowe znaczenie. Pierwsze elementy przedstawione zostaną na najbliższym posiedzeniu Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a następnie przystąpimy do negocjacji z Komisją Europejską - mówił minister.

W panelu głównym, inauguracyjnym uczestniczył także Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Sławomir T. Kalicki - Lider Forum, prezes Zarządu Grupy Firm Inter Marine i Dariusz Drelich - wojewoda pomorski. Gośćmi tegorocznego forum byli również Iain Shepherd - przedstawiciel Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa (DG MARE) oraz Natasha Meli Daudet - ambasador Malty.

Podczas Forum zaprezentowano filmowy przegląd wydarzeń w przemyśle stoczniowym na przestrzeni ostatniego roku, wyprodukowany przez PortalMorski.pl. Potem, po raz 5. wręczono statuetki w ramach konkursu "Innowacyjna Gospodarka Morska 2017". W poprzedzającej uroczystość prezentacji filmowej przypomniano laureatów poprzednich 4. edycji. Tym razem statuetki w imieniu nagrodzonych firm odebrali: Krzysztof Gerowski - prezes zarządu Remontowa LNG Systems, Piotr Dowżenko - prezes zarządu Remontowa Shipbuiding, Katarzyna Safuryn - prezes zarządu DESART sp. z o.o., Zbigniew Miodowski - prezes zarządu ZinkPower Szczecin Sp. z o.o. oraz Ewa Kruchelska - przewodnicząca rady nadzorczej Crist sp. z o.o. Fundatorem nagród jest Piotr Soyka, prezes zarządu Remontowa Holding SA.

Wkrótce na Portalu Morskim rozmowy z laureatami.

Podobnie jak rok temu, Miasto Gdynia oraz Pomorska Fundacja Filmowa zorganizowała konkurs filmowy na scenariusz i realizację filmu krótkometrażowego promującego gospodarkę morską w Polsce. Tym razem zwycięzcą został Andrzej Mańkowski za film "Mój port".

Forum Gospodarki Morskiej to także dyskusje toczące się w ramach czterech paneli tematycznych "Przemysły Morskie", "Porty Morskie", "Logistyka Morska", oraz "Ship Management". Wzięli w nich udział m.in.: Dorota Arciszewska-Mielewczyk, przewodnicząca Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, przedstawiciele polskich portów, a także przedstawiciele instytucji akademickich, w tym prof. zw. dr hab. Andrzej Koźmiński z Akademii Leona Koźmińskiego czy rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż. w. prof. Wojciech Ślączka.

AL

Fot.: Gdynia.pl / Dawid Linkowski

"Mój port" - Andrzej Mańkowski / źródło: Youtube 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter