Inne

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona SA podpisało umowę na prowadzenie działalności handlowej na czterech promach Unity Line. Wyłączna koncesja obejmuje okres trzech lat, począwszy od 1 listopada. 

Nowy kontrakt obejmuje 500 m kw. przestrzeni handlowej i wprowadzenie sklepów wolnocłowych dla ponad 500 000 pasażerów promowych rocznie. Sklepy, oferujące szereg produktów, jak np. alkohol, tytoń, perfumy, kosmetyki, wyroby cukiernicze, odzież, biżuteria i inne akcesoria, pojawią się na promach: Skania, PoloniaGryf i Wolin

Jak powiedział prezes Baltony, Piotr Kazimierski, połączenie morskie Świnoujście-Trelleborg otrzymało status autostrady morskiej. - Dzięki temu port zdobył środki na rozwój terminali promowych, a nowa inwestycja oznacza nowe możliwości biznesowe dla terminalu promowego. 

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona SA zajmowała się zawsze zaopatrzeniem statków i przez długi okres w czasach PRL prowadziło sklepy, w których można było płacić tylko dewizami lub specjalnymi bonami marynarskimi. Nieprzerwanie od 70 lat obecne jest na rynku Duty Free - sklepów wolnocłowych i prowadzi sklepy zarówno w strefach dostępnych dla wszystkich, jak i wolnocłowych, dostępnych jedynie dla pasażerów po odprawie bezpieczeństwa. Placówki handlowe Grupy są zlokalizowane w głównej mierze w Polsce, a także w Rumunii, we Francji, we Włoszech, na Ukrainie oraz w Belgii, Niemczech i Holandii. 

Od 2010 roku kontrole nad Baltoną przejął główny inwestor - Flemingo International z Flemingo International Limited z siedzibą w Dubaju, który jest międzynarodowym operatorem sklepów wolnocłowych posiadającym ponad 140 sklepów w 32 krajach. Wtedy zmieniono logo, zachowano liternictwo nazwy "Baltona" zbliżone do pierwotnego, ale charakterystycznego marynarza zastąpiły ptaki brodzące.

W 2012 roku Grupa rozszerzyła swoje portfolio o działalność gastronomiczną (sprzedaż posiłków i napojów w punktach gastronomicznych i kawiarniach zlokalizowanych w pobliżu lub na terenie portów lotniczych lub dworców kolejowych) oraz sprzedaż towarów w kanale B2B.

"Baltona" SA zajmuje się nadal również zaopatrywaniem statków, promów i samolotów (Baltona Shipchandlers), a także placówek dyplomatycznych i wojskowych (Chacalli de Decker).

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego Baltona SA jest spółką publiczną, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spółka Unity Line, założona w maju 1994 roku jest jedną z największych firm armatorskich działających na rynku bałtyckich przewozów promowych, wchodzi w skład grupy kapitałowej Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM). W ramach prowadzonej działalności firma zajmuje się profesjonalnym zarządzaniem promami morskimi oraz działalnością turystyczną i transportową. Promy polskiego operatora Unity Line pływają na trasach Świnoujście-Ystad oraz Świnoujście-Trelleborg. 

AL, PBS, rel (Unity Line)

Fot.: Baltona SA

Komentarze   

+5 MR
Jakie sklepy wolnocłowe na Bałtyku ???
Jesteśmy w Unii i są sklepy na promach - tyle w temacie
12 październik 2017 : 17:42 Jerzy Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Co to jest
Jakie sklepy wolnocłowe???? Przecież na Bałtyku od wielu wielu lat nie ma już żadnych barier celnych dla pasażerów promów. Pływam na promach i tam są NORMALNE sklepy!!!
12 październik 2017 : 19:55 grom Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-2 skrzyński
Sklepy normalne są ale tu chodzi o dostawy żywności na statki które są zwolnione z cła,dlatego jest to duty free..
13 październik 2017 : 10:32 Woj Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Sklep
I ceny w górę. Bo wcześniej unity miało dużo taniej niz polferries gdzie obsługę ma Baltona.
13 październik 2017 : 12:56 Antek Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 /b
Cytuję Antek:
I ceny w górę. Bo wcześniej unity miało dużo taniej niz polferries gdzie obsługę ma Baltona.

Baltona nie ma obslugi na promach Polferries. Sa to sklepy nalezace w calosci do armatora.
21 październik 2017 : 21:56 Mko Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś