Inne

W niedzielę do Gdyni zawita jeden z największych żaglowców szkolnych świata. Czteromasztowiec o czarnej burcie zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim.

Żaglowiec Kruzensztern jest dobrze znany w Gdyni. Ostatnio gościł w 2014 roku podczas imprezy Operacja Żagle Gdyni. Podczas kilkudniowego pobytu zarówno sama jednostka, jak i jej załoga cieszyła się dużym zainteresowaniem. 

Ze swojego portu macierzystego Kaliningradu Kruzensztern wyruszył w podróż 24 kwietnia. Na mapie czteromasztowca znalazły się między innymi: Świnoujście, Hamburg, Halmstad, Kłajpeda, Rostock, Ryga, Tallin. 2 września Kruzensztern wypłynął z Hawru, w niedzielę 10 września około godz. 10.00 zacumuje w Gdyni i następnego dnia ruszy do Marienhamn. To ostatni port na trasie żaglowca. Ze stolicy Wysp Alandzkich Kruzensztern wróci do Kaliningradu. 

Bark został zbudowany w 1926 roku i nazwany Padua. Na początku, jako statek towarowy, przewoził saletrę z Chile. W styczniu 1946 roku został przekazany ZSRR w ramach odszkodowania po II wojnie światowej i pod radziecką banderą otrzymał imię rosyjskiego żeglarza Iwana Kruzenszterna. Bark ma na swoim ponad 90-letnim koncie 1 300 000 przepłyniętych mil morskich.

Fot. Dorota Nelke

Gdynia.pl

+3 Kruzensztern
Dawniej Kruzensztern był regularnym gościem stoczni NAUTA w której to wykonywano różne prace remontowe na tym żaglowcu. Dzisiaj jest to niemożliwe ze względu na brak w Naucie odpowiedniej kadry jaka mogłaby wykonać jakikolwiek
remont , szkoda.
08 wrzesień 2017 : 12:49 miron | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter