Inne

We wtorek, 15 sierpnia w Sopocie rozpoczną się Otwarte Mistrzostwa Polski Katamaranów Klasy A. Do regat zgłosiło się 75 żeglarzy, w tym 52 z zagranicy. To pierwsze tak wielkie regaty katamaranów w Polsce, a to dopiero preludium - wielki sprawdzian przed nadchodzącymi Mistrzostwami Świata, w której swój udział zapowiedziało ponad 140 zawodników z całego świata. 

W rozpoczynających się we wtorek Mistrzostwach Polski wezmą udział utytułowani zawodnicy z zagranicy, a wśród nich: Daren Bundock - dwukrotny wicemistrz olimpijski w klasie Tornado (2000 z John Forbes, 2008 z Glenn Ashby), siedmiokrotny mistrz świata w klasie Tornado, trzykrotny mistrz świata w klasie F18, zdobywca Pucharu Ameryki w zespole Oracle, coach młodych żeglarzy w ramach Red Bull Youth America's Cup; Paul Larsen - szef i sternik projektu Vestas Sailrocket, najszybszej łodzi żaglowej, do którego należy rekord szybkości wśród jednostek napędzanych wiatrem - 121km/h, Mischa Heemskerk - utytułowany zawodnik F18 oraz aktualny mistrz świata klasy A, Konstantinos Trigonis - wielokrotny mistrz świata i Europy w klasie Tornado, czterokrotny olimpijczyk w klasie 470 i Tornado. 

Grecki zawodnik już kilka razy odwiedzał Sopot, aby trenować na akwenie nadchodzących mistrzostw świata: "Sopot to fantastyczne miejsce, a klub NAVIGO to doskonała baza na wielkie międzynarodowe regaty. Obserwując przygotowania organizacyjne do mistrzostw, jestem pewien, że będzie to udana i dobrze przygotowana impreza.".

Wśród zgłoszonych również utytułowani polscy zawodnicy: Jacek Noetzel - srebrny i brązowy medalista mistrzostw Europy oraz czwarty zawodnik mistrzostw świata 2016, Tymoteusz Bendyk - piąty na mistrzostwach świata 2016 i aktualny mistrz Polski, Marcin Badzio - wicemistrz świata juniorów i zarazem mistrz świata katamaranów klasy A Classic, Jakub Surowiec - mistrz świata juniorów 2016, zwycięzca prestiżowych regat A-class European Spring Championship 2017 na jeziorze Garda.

Otwarte Mistrzostwa Polski Katamaranów Klasy A rozpoczną się 15 sierpnia i będą trwały do 17 sierpnia. Klasyfikacja odbędzie się w kategorii Open (generalna, kobiety, juniorzy, masters, grandmasters i classic) i w kategorii zawodników polskich. Podczas 3 dni rywalizacji zaplanowane jest przeprowadzenie 9 wyścigów. Regaty odbędą się w bezpośrednim sąsiedztwie mola w Sopocie. Start wyścigów we wtorek o godz. 13, w środę i czwartek - o godz. 11. Zakończenie Mistrzostw Polski i dekoracja zwycięzców - czwartek o godz. 18. Od niedzieli, 20 sierpnia rozpoczną się Mistrzostwa Świata Katamaranów Klasy A, które potrwają do piątku 25 sierpnia. 

Siedzibą regat jest UKS NAVIGO Sopot, gdzie powstało Miasteczko Regatowe dla zawodników oraz na plaży znajduje się Park Katamaranów, w którym stacjonują wszystkie biorące udział w zawodach jednostki. 

Katamaran klasy A, popularnie zwany A-catem, to 18-stopowy jednoosobowy katamaran ważący 75 kg z 9 m masztem i powierzchnią żagla (z masztem) prawie 14 m2. Na tych zaawansowanych technologicznie i konstrukcyjnie jednostkach, które żeglują całkowicie nad wodą osiągając prędkości do 30 węzłów, żeglują wielokrotni mistrzowie świata, mistrzowie olimpijscy i żeglarze rywalizujący w Pucharze Ameryki. Właśnie ich będziemy gościć w Sopocie.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski. 

Program Otwartych Mistrzostw Polski katamaranów klasy A:

poniedziałek, 14 sierpnia:

godz. 17-20 Rejestracja do Mistrzostw Polski 

wtorek, 15 sierpnia:

godz. 9-11 Rejestracja do Mistrzostw Polski 

godz. 13 Wyścigi 

środa, 16 sierpnia:

godz. 11 Wyścigi 

godz. 18 Poczęstunek dla zawodników w klubie (zaprasza firma Almar) 

czwartek, 17 sierpnia

godz. 11 Wyścigi 

godz. 18:00 Uroczyste zakończenie regat 

Strona regat >>>

rel (Pomorski Związek Żeglarski)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0298 4.1112
EUR 4.3184 4.4056
CHF 4.515 4.6062
GBP 5.1078 5.211

Newsletter