Inne

Martwy wieloryb znaleziony na dziobie gruszkowym statku wycieczkowego Grand Princess podczas rejsu do Ketchikan na Alasce. 

Operator statku wycieczkowego - Princess Cruises - potwierdził incydent, dodając, że kapitan Grand Princess powiadomił już agencję rządową National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) oraz Straż Wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

Nie wiadomo, jak doszło do zdarzenia - czy wieloryb żył, czy był martwy już przed tym, jak utknął między gruszką dziobową a dziobnicą. Na chwilę obecną potwierdzona jest jedynie informacja, że był to młody długopłetwiec (humbak) - ssak zaliczany do rodziny wielorybów fałdowców z podrzędu fiszbinowców. Osiągają rozmiary ok. 18 m długości i ciężar ok. 30 ton. Nazwę zawdzięcza płetwom piersiowym, które mogą osiągnąć nawet do 4 metrów długości. 

Wieloryb został usunięty, a holownik przetransportował go na ląd, gdzie zespół specjalistów ds. ssaków morskich z NOAA określi przyczynę śmierci. 

Statek Grand Princess opuścił San Francisco w dniu 6 sierpnia i udał się w 10-dniowy rejs wycieczkowy. Na jego pokład wejdzie 2600 pasażerów i 1150 osób z załogi. Statek opuścił Ketchikan zgodnie z planem w dniu 9 sierpnia. 

Jednostka należy do operatora Princess Cruises - jednego z najbardziej znanych operatorów luksusowych wycieczkowców z flotą 17 nowoczesnych statków, znanych z innowacyjnej konstrukcji i szerokim wyborem rozrywek, kuchni itp. To uznany lider w światowym cruisingu. Firma jest częścią Carnival Corporation & plc - armatora statków wycieczkowych posiadającego w swym portfolio kilka najbardziej znanych na rynku wycieczkowych marek. W skład Carnival Corporation wchodzą linie: AIDA Cruises, Carnival Cruise Lines, Costa Crociere, Cunard Line, Holland America Line, Ibero Cruises, Ocean Village, P&O Cruises, P&O Cruises Australia, Princess Cruises, Seabourn Cruise Line.

Grand Princess:

Tonaż pojemnościowy brutto: 109 000 t
Długość: 289,86 m
Szerokość: 35,97 m
Wysokość: 61,26 m
Zanurzenie: 7,92 m
Pokłady: 17
Prędkość: 22,5 węzłów

AL