Inne

Dzisiaj, tj. w sobotę, 15 lipca z Sopotu wyruszyło 36 jachtów, których załogi, w regatach SailBook Cup 2017, mają do pokonania ponad 600 mil morskich - dookoła wysp Gotlandii i Gotska Sandön.

Uroczyste otwarcie siódmej edycji regat SailBook Cup 2017 odbyło się w Marinie Sopot o godz. 11. Pomyślnych wiatrów życzyli m.in. Jacek Karnowski - prezydent Sopotu, Krzysztof Czopek - dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim, Regina Czymbor - z Biura Regionalnego w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Woj. Warmińsko-Mazurskiego oraz Jacek Zieliński - kilkukrotny zdobywca tytułu Mistrza Polski.

SailBook Cup to wydarzenie żeglarskie tworzone przy współudziale dwóch województw - pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Żeglarze zmierzą się z 600-milową trasą w dwóch etapach. Etap pierwszy prowadzi z Sopotu do Visby na Gotlandii, gdzie po kilkudniowym odpoczynku ruszą do drugiego etapu, płynąc początkowo na północ, a po minięciu wyspy Gotska Sandön, skierują się na południe, w stronę mety w Sopocie. Udział w nich bierze niemal 200 uczestników, ale tylko jedna załoga zdobędzie srebrny puchar, na którym zostanie wygrawerowane nazwisko kapitana zwycięskiej załogi.

Warto dodać, że w tegorocznych regatach wystartował także jeden z najbardziej utytułowanych jachtów na świecie - Globe ze Zbigniewem Gutkowskim na czele, znanym żeglarzem, który dwukrotnie opłynął Ziemię. Na tej jednostce, Zbigniew Gutkowski osiągnął jeden z największych sukcesów w karierze - w 2011 roku zajął drugie miejsce w rozgrywanych etapowo regatach samotników Velux 5 Oceans, zdobywając tytuł Żeglarza Roku, Srebrny Sekstant oraz I nagrodę honorową Rejs Roku.

W wyścigu udział bierze też Copernicus. To jacht, który zbudowano w 1973 roku w Gdańskiej Stoczni Jachtowej Stogi (późniejsza im. Conrada) specjalnie na pierwsze, wokółziemskie regaty Whitbread Round The World Race (obecne Volvo Ocean Race), ponad 40 lat temu - w 1973 roku. Ten wyjątkowy dwumasztowiec, dowodzony przez kapitana Zygfryda Perlickiego, zajął w nich, w klasyfikacji ogólnej, 11 miejsce.

Czytaj także: Copernicus wystartuje w regatach

Jachty wystartowały w trzech grupach przelicznikowych: KWR, ORC oraz OPEN. Wspomniany przechodni Srebrny Puchar SailBook Cup, trafi do zwycięskiej załogi w grupie KWR.

Uroczyste zakończenie regat zaplanowano w październiku.

Czytaj także: Żeglarze rozpoczęli zmagania. Przed nimi 600-milowa trasa! [ZDJĘCIA]

AL, rel (SailBook Cup)

Fot.: A. Latarska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.6405 4.7343
CHF 4.6478 4.7416
GBP 5.2736 5.3802

Newsletter