Inne

Wczoraj, 4 lipca, dokładnie w 35. rocznicę podniesienia po raz pierwszy bandery na Darze Młodzieży - szkolnej fregacie Akademii Morskiej w Gdyni, na Nabrzeżu Pomorskim odbyła się podniosła uroczystość.

Odsłonięto pamiątkową tablicę ostatniego Komendanta Daru Pomorza i pierwszego komendanta Daru Młodzieży kpt.ż.w. Tadeusza Olechnowicza oraz podniesiono wielką banderę ufundowaną przez społeczeństwo Bydgoszczy. Ponad 250 zgromadzonych na pokładzie gości i liczna publiczność na nabrzeżu wysłuchali okolicznościowych listów Prezydenta Rzeczpospolitej - Andrzeja Dudy, przekazanego przez Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego, oraz Premier Rządu Beaty Szydło przez Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Żeglugi i Gospodarki Wodnej Annę Moskwę. To właśnie z Jej wystąpienia zebrani dowiedzieli się, że Dar Młodzieży w maju przyszłego roku wyruszy w swój drugi w historii rejs dookoła świata, aby uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a na początku 2019 roku weźmie udział w Panamie w światowym spotkaniu Papieża Franciszka z młodzieżą świata.

Jeszcze jedną tablicę odsłonięto wczoraj. Tym razem w Ośrodku Żeglarskim Akademii Morskiej w Basenie Żeglarskim im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Upamiętniającą j. kpt. ż.w. Zbigniewa Szpetulskiego słynnego żeglarza i wychowawcy młodzieży żeglarskiej szykującej się do pracy na morzy. Tablicę odsłoniła Jego żona, też znana żeglarka Krystyna Chojnacka-Szpetulska.

Tekst, fot.: Bohdan Sienkiewicz

1 1 1 1