Inne

W niedzielę, 25 czerwca, we wszystkich jednostkach polskich sił morskich marynarze spotkają się na uroczystych zbiórkach, a na polskich okrętach w kraju i zagranicą podniesiona zostanie wielka gala banderowa.

Jak co roku, ostatnia niedziela czerwca - Święto Marynarki Wojennej - jest finałem obchodów Dni Morza.

Święto Marynarki Wojennej obchodzone jest od ponad 80 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Przypada na ostatnią niedzielę czerwca będąc jednocześnie kulminacyjnym punktem, organizowanego w Gdyni Święta Morza, nawiązującego do przedwojennych tradycji podkreślania związków Polski z Bałtykiem. 

Z okazji Święta Marynarki Wojennej, w niedzielę, 25 czerwca, o godzinie 08:00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona zostanie wielka gala banderowa. Marynarze uczczą pamięć o swoich poprzednikach składając o godzinie 09:00 na Cmentarzu MW (Gdynia-Oksywie, ul. Muchowskiego) wiązanki kwiatów na płytach twórców Marynarki Wojennej. Następnie, o godzinie 09:30 w Kościele Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu (ul. Śmidowicza) odprawiona zostanie msza święta w intencji MW. 

O godzinie 11:00 w Porcie Wojennym Gdynia, odbędzie się uroczysty apel z okazji święta MW, podczas którego z pokładu ORP Błyskawica oddany zostanie salut świąteczny, tj. 21 strzałów armatnich. Na zakończenie uroczystości odbędzie się defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej.

Z okazji święta Marynarki Wojennej RP zorganizowany zostanie także Festyn Marynarski, który rozpocznie się ok. godziny 12:00. Bramy Portu Wojennego Gdynia będą otwarte zaś dla zwiedzających w godzinach 10:00-16:00. Do bezpłatnego zwiedzania zostaną udostępnione: okręt podwodny ORP Sęp, fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub oraz okręt hydrograficzny ORP Arctowski. W powyższych godzinach odbędzie się także pokaz sprzętu wojskowego m.in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów i Brzegowej Grupy Ratowniczej. Jedną z atrakcji będzie udostępniony do zwiedzania śmigłowiec ratowniczy W-3RM Anakonda, będący na wyposażeniu Brygady Lotnictwa MW. W programie przewidziano również pokaz walki wręcz oraz występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów.

Tego dnia, w godz. ok. 10.30-18.00 zostanie uruchomiona linia autobusowa 104, która funkcjonować będzie z częstotliwością co 20 minut. Wraz z rozkładowymi kursami linii 150 zapewni częstotliwość połączeń pomiędzy śródmieściem Gdyni i Oksywiem Dolnym co 10 minut. Szczegóły dostępne na stronach ZKM Gdynia.

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej Wachowiak, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

rel (3. Flotylla Okrętów)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter