Inne

21 czerwca br. w Kołobrzegu odbędą się krajowe obchody Światowego Dnia Hydrografii. Jedną z głównych atrakcji będzie możliwość zwiedzania okrętów i jednostek hydrograficznych.

Wśród jednostek które zacumują w Kołobrzeski porcie niewątpliwą atrakcją będzie ORP Heweliusz (dł. 61,6 m; szer. 11,2 m; zanurz. 3,5 m). Jednostka w ciągu lat swojej służby wykonała szczegółowe badania wielu bałtyckich wraków min. odnalazła i zweryfikowała wrak kutra rybackiego WŁA-90 i torped na redzie portu gdyńskiego. ORP Heweliusz 1990 roku brał udział w wyprawie antarktycznej, w 2006 r. w poszukiwaniu na Morzu Północnym wraków okrętów podwodnych, polskiego ORP Orzeł i holenderskiego Hr.Ms. O 13. W 2007 r. weryfikował pozycję wraku Bremerhaven, słynnego niemieckiego "statku śmierci".

Kolejną jednostką będzie ORP Nakło (dł. 38,5 m; szer. 7,3 m; zanurz. 1,85 m). To trałowiec projektu 207P, który wchodzi w skład 12 Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podobnie jak pozostałe trałowce projektu 207 P (typu „Gardno”) został zbudowany w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Okręt służy do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych. Jego kadłub wykonany jest z laminatu poliestrowo-szklanego. Uzbrojony jest w armatę przeciwlotniczą, trały i stację hydrolokacyjną, a napęd główny stanowią dwa silniki napędzające dwie śruby.

W Kołobrzegu pojawi się także najnowsza jednostka hydrograficzna Urzędu Morskiego w Szczecinie Drętwa (dł. 13 m; szer. 4 m; zanurz 1.1 m).

Kolejnym punktem programu będzie Wystawa Hydrograficzna przedstawiająca dorobek polskich instytucji w zakresie hydrografii (BHMW, 3FO, 8FOW, Urzędów Morskich, Akademii Marynarki Wojennej) oraz firm zajmujących się sprzętem hydrograficznym. Zaprezentowany zostanie też specjalistyczny sprzęt hydrograficzny typu sonary i pojazdy podwodne.

Podczas obchodów Światowego Dnia Hydrografii w Porcie Jachtowym ul. Warzelnicza odbędzie się również Konferencja po hasłem "Kartowanie mórz, oceanów i szlaków żeglugowych - ważniejsze niż kiedykolwiek". 

Poniżej, na plakacie, plan wydarzenia.

rel (Muzeum Oręża Polskiego)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Newsletter