Inne

Żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim – to wiodące tematy tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który rozpocznie się 8 czerwca w Szczecinie.

Kongres Morski to spotkanie polityków, przemysłowców i naukowców, które jest dla nich okazją do poruszenia zagadnień związanych z szeroko pojętą gospodarką morską w międzynarodowym środowisku. Organizatorzy Kongresu wyrażają nadzieję, że stanie się on ważnym elementem procesu odbudowy przemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej, a także będzie miał swój wkład w rozwój szkolnictwa morskiego.

Jednym z dwóch istotnych nurtów tematycznych tegorocznej odsłony będzie żegluga śródlądowa – powiedział PAP Zbigniew Pankiewicz z Kongresu. Jak dodał, jest to szczególnie istotne z uwagi na rządowe zapowiedzi o podniesieniu klasy żeglowności Odry do czwartej kategorii.

"Oznacza to, że Odra z dzikiej rzeki stanie się rzeką do wykorzystania w przemyśle, co jest bardzo ważne z punktu widzenia Polski i bardzo trudne do wynegocjowania z Niemcami, bo Niemcy nie są tak skorzy do tego, żeby wpuszczać nas na mocniejszą pozycję gospodarczą. Dlatego przed naszym rządem stoją trudne negocjacje" – powiedział Pankiewicz. Jak dodał, ten "ambitny plan" zakłada m.in. inwestycje na całej długości Odry i Kanale Gliwickim, co może kosztować mniej więcej 30 mld zł.

Moderatorem debaty plenarnej "Żegluga śródlądowa w polityce rozwoju korytarzy transportowych państw Grupy Wyszehradzkiej" będzie dyrektor Europejskiej Federacji Portów Śródlądowych Alexander van den Bosch.

Podczas debaty poświęconej żegludze, portom i stoczniom poruszone zostaną m.in. kwestie polityki UE i rozwoju żeglugi śródlądowej, czy rzek i ich wpływu na rozwój regionów transgranicznych. Z kolei w panelu dot. portów jednym z punktów będzie "zielona infrastruktura", a kolejnym morska nitka Jedwabnego Szlaku oraz konsekwencje gospodarcze i geopolityczne jej funkcjonowania.

Kolejnym istotnym tematem Kongresu będzie kwestia edukacji morskiej w kontekście jej 70-lecia na Pomorzu Zachodnim – powiedział Pankiewicz. Według niego polskie szkolnictwo morskie jest wyjątkowe i notowane w rankingach branżowych w światowej czołówce. Pomimo bardzo małej polskiej floty polskie szkoły nadal kształcą specjalistów, którzy są chętnie zatrudniani – dodał.

"Rocznica 70-lecia szkolnictwa morskiego będzie okazją do rozmowy o tym, na ile to szkolnictwo odpowiada w tej chwili wyzwaniom gospodarki" – powiedział Pankiewicz.

W bloku poświęconym edukacji i innowacjom zaplanowano panel poświęcony m.in. szkolnictwu wyższemu jako elementowi niezbędnemu dla rozwijającej się gospodarki morskiej. Obok panelu o nowych technologiach w żegludze pojawi się także panel nt. kształcenia i kadr w przemyśle stoczniowym.

Istotną częścią programu Kongresu będą także zagadnienia prawne, kwestie bezpieczeństwa, czy ochrona środowiska.

Tegoroczny piąty Kongres Morski rozpocznie się 8 czerwca i potrwa do 9 czerwca. Jego organizatorami są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska. 

res/ son/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Newsletter