Inne

Projekt, o którym już pisaliśmy na Portalu Morskim, zakłada pobicie przez polską załogę światowego rekordu prędkości jachtem żaglowym dookoła Antarktydy. Obecny rekord okrążenia Antarktydy jachtem żaglowym (102 dni, 56 minut i 50 sek.) ma już prawie 9 lat i został dokonany w rejsie z i do Australii w 2008 roku przez Fedora Filipovicha Konyukhova na 88-stopowym (27 m) jachcie Alye Parusa. 

Ostatnio próbę poprawienia tego rekordu, także w rejsie z i do Albany, w Zachodniej Australii, podjęła 32letnia Australijka - Lisa Blair. Jednak, już po pokonaniu ok. 3/4 trasy jej 50-stopowy (15.25 m), 11-tonowy wyścigowy jacht Climate Action Now, w nocy z 3/4 kwietnia 2017, 900 Mil morskich na południe od Cape Town, stracił maszt po zerwaniu want na lewej burcie, w trakcie sztormu z wiatrem 45 węzłów i falami o wysokości ok. 7 metrów. Dzielna Australijka po dokonaniu prowizorycznych napraw, na silniku i na awaryjnym takielunku podniesionym na zapasowym bomie - po 6 dobach - tuż przed Wielkanocą dotarła bezpiecznie do Cape Town. 

Rejs Katharsis II odnosi się do ciągle niepobitego rekordu Konyukhova okrążenia kontynentu Antarktydy, ale realizowany ma być dalej na południe, wzdłuż 60° S. i na innej trasie - z Cape Town do Hobart. Całość wydarzenia nadzorowana jest przez specjalną Komisję Światowej Federacji Żeglarstwa - Radę Rekordów Żeglarskich (WSSRC/ISAF) oraz Dyrekcję Światowych Rekordów Guinnessa.

Teraz rejs otrzymał dodatkowe - "Podwójne Wyzwanie". Podczas przygotowania do rejsu i obowiązkowego badania załogi jachtu - u uczestniczki wyprawy, Bydgoszczanki - Hanny Leniec, II oficera, odkryto raka piersi. Przygotowania przerwano, a w dniu kiedy miał nastąpić start z Kapsztadu, RPA (06.12.2016 r.) - Hanna Leniec przeszła operację w Centrum Onkologii w Warszawie. Obecnie Hanna przechodzi specjalną kurację, a rejs planowany w sezonie 2016/2017 przełożono i ma wystartować na przełomie listopada i grudnia 2017. Został zadedykowany profilaktyce i walce z nowotworem piersi u kobiet. 

Jachtem Katharsis  II dowodzi kpt. Mariusz Koper, a przesłanie społeczne koordynuje Hanna Leniec, przekazując relacje czasami prosto z pokładu Katharsis II w trakcie rejsu w okolicach Przylądka Dobrej Nadziei, a czasami ze szpitalnego łóżka. Współpracę merytoryczną dot. tematyki onkologicznej zapewnia Centrum Onkologii w Warszawie. 

Relacje akcji: "Badajmy się - Nie Dajmy się", w tym najnowszy odcinek zatytułowany "Wsparcie" jest już opublikowany na stronie projektu i kanale serwisu Youtube. 

Link do projektu >>>

JJC, BS

1 1 1 1