Inne

Miniaturowa superkawitacyjna torpeda o napędzie rakietowym dla załogowych i bezzałogowych systemów walki morskiej zajęła pierwsze miejsce w konkursie "Innowacje dla Sił Zbrojnych RP" organizowanym przez Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Projekt zwyciężył w kategorii "Koncepcje", a jego autorzy, wśród których są naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Akademii Marynarki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej, otrzymali czek na 20 tysięcy złotych.

Prace nad torpedą prowadzi międzyuczelniany zespół złożony z dr. hab. inż. Mirosława Gerigka, prof. nadzw. PG z Wydziału Mechanicznego, który opracował oryginał projektu, oraz kmdr. por. dr inż. Adama Cichockiego z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej i pracowników naukowych Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa Wojskowej Akademii Technicznej - mjr. dr. inż. Pawła Dobrzyńskiego, dr. inż. Stanisława Lipskiego i dr. inż. Bogdana Machowskiego.

- Stworzona przez nas torpeda znacznie utrudni przeciwnikowi wypracowanie skutecznego systemu obrony, dając mu tylko kilka sekund na reakcję. Nasz projekt umożliwi uszkodzenie dużych i drogich elementów okrętu przeciwnika za pomocą miniaturowego, taniego i prostego w eksploatacji obiektu bojowego, który można wystrzelić z dowolnego nosiciela - wyjaśnia prof. Gerigk.

Tego typu rozwiązanie daje ogromną przewagę zarówno w klasycznych konfliktach, jak i tych o charakterze hybrydowym lub asymetrycznym. Sprawdzi się ono także w realizacji misji specjalnych. Projekt wspiera planowany przez rząd rozwój bezzałogowych systemów walki nawodnej i podwodnej, służących do odstraszania lub niszczenia obiektów pływających i instalacji podwodnych każdej kategorii. Co więcej, wykorzystuje on możliwości krajowego przemysłu obronnego, przez co nie trzeba będzie kupować kosztownej technologii za granicą.

W czasie uroczystej gali finałowej konkursu szef I3TO płk dr hab. inż. Sławomir Augustyn nagrodził zespół autorski statuetką Pryzmatu Innowacyjności i czekiem na 20 tys. zł. Istnieje duża szansa, że konsorcjum naukowo-przemysłowe pod kierownictwem prof. Gerigka i Politechniką Gdańską jako liderem otrzyma z Ministerstwa Obrony Narodowej dofinansowanie na pierwszy etap prac badawczych.

- Strona wojskowa nadała projektowi tempo, dzięki czemu może się on zakończyć sukcesem. To prawdziwe przedsięwzięcie partnerskie - zapewnia prof. Gerigk.

Warto przypomnieć, że w 2016 r. zespół autorski z PG i WAT uczestniczący w VII Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej "Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa NATCON", otrzymał nagrodę w konkursie na najbardziej nowatorski referat, tzw. "Kryształową latarnię".

rel (Politechnika Gdańska)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.8216 4.919
EUR 4.6938 4.7886
CHF 4.9385 5.0383
GBP 5.3113 5.4185

Newsletter