Inne

Pod patronatem i z udziałem wiceministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pawła Brzezickiego zorganizowano, staraniem JM Rektora Akademii Morskiej profesora Janusza Zarębskiego oraz dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesława Piotrzkowskiego, specjalistyczne seminarium pt. "Techniczne możliwości rozwoju systemów wspomagających bezpieczeństwo w portach i na podejściach do nich". 

Kilkudziesięciu profesjonalistów, przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej polską administracją morską, portami całego wybrzeża, ludzi zajmujących się zaawansowanymi technologiami także morskim ustawodawstwem - dzieliło się doświadczeniami, opiniami i dyskutowało na temat problemów bezpieczeństwa żeglugi oraz współczesnych trendów w rozwoju technik eliminujących zagrożenia na morzu.

Właśnie porty, te strategiczne węzły komunikacyjne na żeglugowej mapie świata, są miejscami kumulującymi najbardziej wyrafinowaną technikę oraz innowacyjne metody zarządzania. Nowoczesny statek, to współcześnie jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmów, stworzonych i kierowanych przez człowieka. System statek - port, by efektywnie i przede wszystkim bezpiecznie funkcjonować, musi korzystać z najdoskonalszych narzędzi stworzonych przez naukowców, techników i morskich praktyków.

Obok specjalistycznych referatów, uczestnikom zaprezentowano gdyńskie centrum VTS (Vessel Traffic System) Zatoka Gdańska, także najbardziej zaawansowane technicznie symulatory wykorzystywane do kształcenia profesjonalnych kadr oficerskich w Akademii Morskiej.

- Gdyńskie seminarium powinno być ważnym impulsem w projektowaniu optymalnych, innowacyjnych rozwiązań, minimalizujących potencjalne zagrożenia na naszych wodach. Bowiem bezpieczeństwo żeglugi i ekonomiczna efektywność, z zachowaniem wymogów środowiskowych, powinny determinować rozwój kompleksu statek - port. Kwestie te są jednym z priorytetów na liście zadań Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - stwierdził w podsumowaniu seminaryjnej dyskusji wiceminister Paweł Brzezicki.

rel (Akademia Morska w Gdyni)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2782 4.3646
EUR 4.5631 4.6553
CHF 4.4338 4.5234
GBP 5.3842 5.493

Newsletter