Inne

W sobotę, 14 stycznia, w 24. rocznicę zatonięcia promu Jan Heweliusz, delegacja 8. Flotylli Obrony Wybrzeża uczestniczyła w świnoujskich uroczystościach upamiętniających ofiary tej katastrofy.

Tego dnia, o godzinie 12.00, zawyły syreny okrętów w Porcie Wojennym Świnoujście. Na placu, przy Muzeum Rybołówstwa Morskiego, pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii, zostały złożone kwiaty. W uroczystości uczestniczyły delegacje władz samorządowych, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, służb mundurowych, środowisk związanych z gospodarką morską oraz rodziny ofiar i mieszkańcy miasta.

Prom Jan Heweliusz zatonął o godzinie 4.36, 14 stycznia 1993 roku na Bałtyku, w czasie rejsu ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji. W trakcie zdarzenia na morzu był sztorm o sile 12 stopni w skali Beauforta a prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h. Znajdując się około 15 mil morskich od przylądka Arkona na niemieckiej wyspie Rugia, statek przewrócił się na burtę, a następnie stępką do góry i zatonął.

W tej największej powojennej morskiej tragedii zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 pasażerów. Zdołano uratować 9 osób.

rel (8 FOW)

Tekst i fot.: st. chor. mar. Marcin Purman

+5 tragedia heweliusza..
katastrofa ta to byl kolejny dowod na to ze z morzem nie mozna zartowac , morze uczy pokory , nie ma miejsca na bylejakosc na lekcewazenie na postawe " jakos to bedzie". czlowiek wobec zywiolu morskiego jest bezradny
i nie mozna tu obwiniac kogokolwiek za ta tragedie.
15 styczeń 2017 : 08:06 jan89 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Dobrze, że wciąż pamiętamy
mimo upływu tylu lat. I dobrze, że będziemy budować w Polsce nowe i bardzo nowoczesne promy dla naszych armatorów. Oby nigdy więcej nie doszło do takiej tragedii.
15 styczeń 2017 : 09:08 marynarz_1962 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 Tajemnica Ładunku Heweliusza?
Do dzisiaj nie wyjaśniono tajemniczego wydobycia ładunku około rok po zatonięciu promu.
Nie wiadomo kto i kiedy to zrobił oraz co faktycznie było w ładowni?
Prawdopodobnie była to broń przewożona nielegalnie na wojnę w Jugosławii

Ale do dzisiaj to wciąż pozostaje zagadką i domysłem
15 styczeń 2017 : 10:22 Slavi-MI6 Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1