Inne

Kapitan Mariusz Koper, skipper Katharsis II - poinformował kilka tygodni temu o podjęciu kolejnego wyzwania - rejsu non stop wokoło kontynentu Antarktydy, wzdłuż 60 stopnia S, wstępnie przygotowywanego na sezon 2016/2017. Realizowanego zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Rekordów Żeglarskich WSSRC/ISAF. Planowany start: Cape Town (RPA), planowana meta: Hobart (Australia).

Tymczasem w rozmowie jaka odbyła się z nim w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2016, na Przylądku Agulhas w RPA oraz na pokładzie Katharsis II w trakcie rejsu w okolicy Przylądka Dobrej Nadziei powiedział, że załoga jachtu przygotowując się do rejsu dookoła Antarktydy, po najbardziej niegościnnych wodach na Ziemi, przeszła dokładne badania lekarskie. U Hanny Leniec, II oficera jachtu wykryto raka piersi. Potrzebna była operacja, którą wykonano w Centrum Onkologii w Warszawie. Konieczne są dalsze zabiegi. 

20 grudnia 2016 roku w Cape Town zapadła więc finalna decyzja o przełożeniu startu rejsu na następny sezon 2017/2018. Tego samego dnia uzyskano oficjalne potwierdzenie nowych dat ze strony WSSRC/ISAF i wyznaczono "sędziego startowego" dla Projektu. Zdecydowano, że rejs Katharsis II dookoła Antarktydy wystartuje pomiędzy 6-tym i 15-tym grudnia 2017 r, po zakończeniu niezbędnej rehabilitacji Hanny, z udziałem pełnej załogi i zostanie dedykowany światowej profilaktyce i walce z rakiem piersi u kobiet.

Bohdan Sienkiewicz

1 1 1 1