Inne

Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości objęła w środę dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin. Uroczystość odbyła się w porcie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

"Czuję ogromną dumę i satysfakcję z tego, że udało mi się osiągnąć cel na który tak długo pracowałam" - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami pani kapitan Mazurek.

"Myślę, że stres i niepewność przed nowym wyzwaniem nie dotyczy jedynie kobiet, które obejmują dowodzenie, ale także i mężczyzn. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć co nas czeka podczas dowodzenia okrętem i co nam zafunduje los" - dodała wyznając, że "najtrudniejsze w pływaniu na okrętach jest dostosowanie własnych właściwości i predyspozycji do warunków atmosferycznych panujących podczas realizacji zadań tego typu okrętem".

"Kapitan Katarzyna Mazurek była dowódcą działu na okręcie, była zastępcą dowódcy okrętu, była także oficerem flagowym, w związku z tym nabrała odpowiedniej wiedzy, ogłady, zna tajniki służby na morzu jak i w sztabie. Dzięki temu współpraca ze mną jako dowódcą dywizjonu, który będzie nią dowodził, będzie układała się prawidłowo" - ocenił komandor porucznik Grzegorz Okuliar, dowódca 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.

"Myślę, że załoga doceni, że kapitan Mazurek została dowódcą i jej podejście do niektórych tematów może być inne. Inne czyli kobiece, bardziej przychylne, może mniej szorstkie. Mam nadzieję, ze się nie mylę" - dodał komandor Okuliar.

Kapitan marynarki Katarzyna Mazurek ma 35 lat i pochodzi z Warszawy. Ukończyła Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni. Służbę zaczęła w 2005 r. na ORP Lublin na stanowisku dowódcy działu łączności i obserwacji technicznej, następnie została zastępcą dowódcy okrętu na ORP Kraków. Tutaj w trakcie służby zdobyła uprawnienia na samodzielne dowodzenie okrętem transportowo-minowym. W 2014 r. została wyznaczona na stanowisko oficera flagowego w sztabie 2. Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych.

ORP Lublin to okręt wchodzący w skład 2. DOT-M w Świnoujściu, jeden z pięciu należących do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Przeznaczony jest do transportu żołnierzy do desantu wraz ze sprzętem i pojazdami, a także do stawiania min morskich oraz ewakuacji ludzi. Długość jednostki to blisko 100 m, szerokość przeszło 10 m. Załoga liczy około 50 osób.

Według informacji Ministerstwa Obrony Narodowej z 31 lipca 2015 r. w Siłach Zbrojnych RP zawodową służbę wojskową pełniło 4484 kobiet, w tym 346 w Marynarce Wojennej. Od 1999 r. kobiety mają możliwość podjęcia nauki w szkołach wojskowych: akademiach wojskowych, wyższych szkołach oficerskich i podoficerskich.

mzb/ wkt/

Fot.: Marcin Purman

+2 Nie ma to jak...
... drobna dawka szowinizmu w komentarzu, pomimo tego, że oficer to oficer, a kwestia płci w tej sprawie w ogóle nie powinna być poruszana:
"Myślę, że załoga doceni, że kapitan Mazurek została dowódcą i jej podejście do niektórych tematów może być inne. Inne czyli kobiece, bardziej przychylne, może mniej szorstkie. Mam nadzieję, ze się nie mylę - dodał komandor Okuliar".
01 grudzień 2016 : 07:48 Mariano Italiano | Zgłoś
0 Kobieta na statku to nieszczęście..
A już w ogóle jak uroda dopisuje, to tylko gorzej
01 grudzień 2016 : 10:06 kolo | Zgłoś
-2 Profesjonalizm...
... w każdym calu. Już bi ci Emilia Plater odpowiedziała, co o tobie sądzi. Macho się znalazł...
01 grudzień 2016 : 13:17 Mariano Italiano | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter