Inne

W środę, 8 czerwca Izba przeprowadzi pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych. Projekt ma zapewnić wzrost produkcji stoczniowej i dalszy rozwój polskich stoczni produkcyjnych, w których nadal będą budowane skomplikowane technicznie statki i obiekty pływające, konkurencyjne na globalnym rynku.

Według rządu polskie budownictwo okrętowe ma solidne podstawy do dalszego rozwoju, konieczna jest jedynie jego aktywizacja. Jak podkreśla wnioskodawca, projekt umożliwi też rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych związanych z budownictwem okrętowym oraz zapewni wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników. Zgodnie z szacunkami, dzięki stworzeniu warunków do dynamicznego rozwoju przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych powstanie w nich ok. 3 tys. miejsc pracy.

Projekt przewiduje przede wszystkim korzystne rozwiązania dotyczące podatku VAT oraz specjalnych stref ekonomicznych, które powinny zachęcić przedsiębiorców do odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego. Zaproponowano stosowanie zerowej stawki VAT na produkcję, import, części i wyposażenie dla jak najszerszego katalogu jednostek pływających (zgodnie z dyrektywą VAT). Rozszerzenie preferencji podatkowej dotyczyć będzie takich statków jak np. holowniki i lodołamacze pełnomorskie. Przewidziano też zwiększenie katalogu nowych statków objętych zerową stawką podatku VAT. Zaoszczędzone w ten sposób środki przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać na inne cele.

Projekt zakłada też możliwość wyboru między obecnym 19 proc. CIT lub PIT a nowym zryczałtowanym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji w wysokości 1 proc. Wybór formy opodatkowania będzie wymagał złożenia przez przedsiębiorcę oświadczenia. Zmiana formy opodatkowania możliwa będzie nie wcześniej niż po upływie 3 lat. Podobny mechanizm jest w ustawie o podatku tonażowym. W projekcie przewidziano także ułatwienia w objęciu specjalną strefą ekonomiczną gruntów, na których prowadzona jest produkcja okrętowa i komplementarna. Zaproponowano też dopuszczenie branży okrętowej do możliwości korzystania ze środków UE, tj. kredytu technologicznego i premii technologicznej (po decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej z rynkiem wewnętrznym). Do reprezentowania rządu w pracach nad projektem został upoważniony Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

rel (Sejm RP/sejm.gov.pl)
 

+4 ustawa stoczniowa
jest to krok w dobrym kierunku. przyjecie ustawy bedzie poczatkiem nielatwej drogi do odbudowy przemysłu stoczniowego i firm pracujacych na rzecz stoczni. najpierw trzeba zadbac by ci co doprowadzili do upadku odpowiedzieli przed sadami chodzi tu glownie o tzw marsajn z ich bylym szefem Piotrem S. oraz jego zolnierzy m.in. buc czyli nieuk Stach F. ktory odpowiada za narazenie Skarbu Panstwa na ponad 30 milionowe straty, Andrzej Sz. przezywany kadrowym marsjan odpowiedzialny za zniszczenie stoczni Nauta i likwidacje prawie 400 miejsc pracy, i wielu innych. czy ustawa ma sznse powodzenia uwazam ze tak choc pamietac nalezy ze to tylko szansa, wiele zalezec bedzie od polityki panstwa.wierze ze mozna i da sie odbudowac przemysl okretowy zarowno w zachodniopomorskim jak i trojmiescie.
08 czerwiec 2016 : 15:36 wizoner Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 trzeba jeszcze poprosić
Rosjan, aby odbierali od nas zbudowane statki i będzie OK. Znowu będzie jak za starych dobrych lat: 10 x tyle przerobionej stali jak obecnie, przy takiej samej wartości sprzedaży. Powodzenia
09 czerwiec 2016 : 06:09 AK Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter