Inne

Tablica jest wspólną inicjatywą Pomorskiego Związku Żeglarskiego, Polskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.

Od 2012 roku uhonorowano w niej Władysława Wagnera, Leonida Teligę, Teresę Remiszewską, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego i Witolda Bublewskiego.

Kolejny żeglarz zostanie upamiętniony w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni 14 maja o godz. 16, odsłonięciem tablicy Kapitana Zdzisława Pieńkawy – jednego z najsłynniejszych gdańskich żeglarzy, który w latach 1973-1974 na jachcie Otago wziął udział w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race.

Choć Zdzisław Pieńkawa urodził się w Otwocku i tam dorastał, od 1946 roku aż do śmierci najmocniej związany był z Gdańskiem. Należał do Morskiej Chorągwi Harcerskiej i Akademickiego Związku Morskiego, gdzie szybko zdobył patent sternika morskiego, został także instruktorem i organizatorem obozów żeglarskich.

Fascynacja morzem i żeglarstwem miała wpływ na wybór drogi zawodowej – Zdzisław Pieńkawa zdobył tytuł magistra inżyniera budowy okrętów na Politechnice Gdańskiej i znalazł pracę w Stoczni Gdańskiej. Wszedł tam do zespołu budującego jachty typu J-140: Juranda, Śmiałego, Daru Opola, Josepha Conrada oraz Otago. Na tym ostatnim, przeznaczonym dla Jachtklubu Stoczni Gdańskiej, sam pływał, po wstąpieniu do klubu w 1960 roku.

W działalność Jachtklubu Stoczni Gdańskiej Pieńkawa mocno się zaangażował – przez osiem lat pełnił tam funkcję kapitana sportowego, szkolił młodzież, przewodniczył komisji egzaminacyjnej oraz przez trzy kadencje zasiadał w zarządzie. I jako członek tego klubu przeszedł do historii. To on kierował jachtem Otago w pierwszych wokółziemskich regatach Whitbread Round the World Race. Udział Polaków w tym trudnym i wymagającym wyścigu okazał się wielkim sukcesem Otago. W 1992 roku włączył się w życie żeglarskie jako Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, po Krzysztofie Baranowskim (Polonez) i Aleksandrze Kaszowskim (Euros). Zmarł 11 lutego 2000 roku w Gdyni. Ster Bractwa Kaphornowców przejął z kolei Dariusz Bogucki (Gedania).

Tablica poświęcona Zdzisławowi Pieńkawie zostanie odsłonięta 14 maja podczas otwarcia Ogólnopolskiego, Pomorskiego i Klubowego Sezonu Żeglarskiego 2016 w Alei Żeglarstwa Polskiego na falochronie południowym basenu żeglarskiego im. gen. Mariusza Zaruskiego.

Na imprezę wstęp wolny.
Tekst i zdjęcia z archiwum Bohdana Sienkiewicza

+2 Dobra wiadomość.
Czyż nie pora najwyższa uhonorować tablicą kpt. Henryka Jaskułę? Pierwszego Polaka i trzeciego żeglarza na świecie, który solo i bez zawijania do portów okrążył ziemię wypływając z Gdyni i wracając do Gdyni. Z tego i do tego właśnie basenu jachtowego. Na Darze Przemyśla. Spieszmy się Pan Kapitan obchodzi w tym roku 93 urodziny.
10 maj 2016 : 09:33 Sławomir Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 TABLICE W ALEI ŻEGLARSTWA pOLSKIEGO W GDYNI
Dotychczas są fundowane pośmiertnie.
10 maj 2016 : 13:35 Bohdan Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Szacunek dla Kapitana Jaskuły
Pan Kapitan Jaskuła mimo tego, że czasy się zmieniły to dalej jest chyba uważany za jakiegoś czarnego konia środowiska żeglarskiego. Ponieważ obraził się na związek i klub (z miłości do swojego dziecka - jachtu; jego przeczucia była prorocze) to skazał się na infamię. Nie wspomnę już o oskarżeniach czy aby na pewno opłynął ...
Dużo zdrowia dla Pana Kapitana.
11 maj 2016 : 05:51 Lester Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter