Inne

Jak uczynić Wisłę bardziej atrakcyjną? Jak podkreślić wagę marki królowej polskich rzek oraz stworzyć spójną strategię jej promocji? Sieć "Muzea Szlaku Wisły" to jedna z inicjatyw Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły, mających na celu uchwalenie przez Sejm RP roku 2017 "Rokiem Rzeki Wisły". Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku jest liderem tego elementu projektu.

- Rok 2017 to 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle - tłumaczy Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej NMM. - W 1466 roku, po drugim pokoju toruńskim Polska uzyskała dostęp do całej żeglownej Wisły. 1467 rok był pierwszym z wielu kolejnych sezonów, które były złotym wiekiem rzeki. Wówczas nasz kraj był głównym eksporterem zboża, drewna, produktów rolnych, a w Gdańsku meldowało się rocznie do 1000 jednostek.

12 kwietnia sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu, po wysłuchaniu delegacji Społecznego Komitetu Obchodów Roku Rzeki Wisły 2017, zdecydowała się podjąć inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie. Sejmowe głosowanie odbędzie się w maju lub w czerwcu.

Społeczny Komitet Obchodów RRW2017 działa od kilku lat na rzecz budowy dobrej marki Wisły. - Jest to społeczna inicjatywa szeregu organizacji, instytucji, osób publicznych i prywatnych związanych z Wisłą, które reprezentują różnorodne środowiska - zaznacza Jadwiga Klim. - Działania Komitetu oparte są na wspólnym mianowniku, jakim jest dziedzictwo historyczne i kulturalne Wisły oraz świadomość unikalnej wartości jej marki.

Projekt uchwały w sprawie ogłoszenia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły zyskał szerokie poparcie wśród miast i gmin nadwiślańskich. Na stronie www.rokwisly.pl znajdują się aktualności i wydarzenia zgłoszone do programu obchodów Roku Wisły. Są wśród nich imprezy i działania artystyczne, kulturalne, sportowe, ekologiczne, turystyczne, badawcze, edukacyjne, nastawione na wskrzeszenie dawnych rzemiosł i aktywizację lokalnych społeczności. Jedną z inicjatyw jest sieć Muzea Szlaku Wisły, do której z ciekawymi propozycjami zgłosiło się już 20 instytucji znad Wisły. Poprzez wspólne i zintegrowane działania muzea chcą przypomnieć mieszkańcom nadwiślańskich miejscowości o roli, jaką w ich dziejach odgrywała Wisła. - W najbliższych tygodniach postaramy się stworzyć kalendarium muzealnych wydarzeń, aby każdy zainteresowany wiślana tematyką miał szansę złapać się w naszą muzealną sieć - zapowiada Jadwiga Klim.

rel (Narodowe Muzeum Morskie)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9281 4.0075
EUR 4.2235 4.3089
CHF 4.3078 4.3948
GBP 4.9363 5.0361

Newsletter