Inne

Jak informuje Radio Gdańsk, historycy nie mają już wątpliwości, że schron na terenie Stoczni Gdańsk jest częścią niemieckiego okrętu typu U-Boot. W środę rano rozpoczęła się kilkudniowa akcja jego wydobycia.

Przed rozpoczęciem całej akcji konieczne było wycięcie 40 drzew, które porastały konstrukcję. Jak informuje Radio Gdańsk, robotnikom przy pomocy koparek udało się bardzo szybko dotrzeć do stalowego poszycia schronu. Pozostałe prace będą jednak wykonywane ręcznie.

- Cały czas mieliśmy świadomość tego, co tutaj mamy. Ten obiekt jest od 1941 roku. W 1962 roku został przekształcony na schron i wpisany do ewidencji budowli ochronnych - podkreśla Adam Zaczeniuk, wiceprezes Stoczni Gdańsk.

Historyk Marcin Westphal z Muzeum II Wojny Światowej podkreśla, że schron pokazuje, co działo się na tym terenie w czasie II wojny światowej i potem, kiedy stacjonowała tu armia radziecka. - Budowa, konstrukcja, sposób spawania - wszystko to świadczy o tym, że mamy do czynienia z okrętem typu U-Boot. Najprawdopodobniej typu VII - uważa Westphal.

Jak poinformował Grzegorz Jedlicki z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w przyszłości sekcje okrętu będą udostępnione zwiedzającym na Szańcu Wschodnim Twierdzy Wisłoujście podkreślając morskie dziedzictwo miasta.

Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski/mar

AL

-6 ho
Nasi wycięli 40 polskich drzew, żeby wydobyć i eksponować stary niemiecki złom. Piękna reklama niemieckiej techniki. Nawet stary wrak U-Boota gra dla niemiaszków. :)
23 marzec 2016 : 17:02 hoch Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
-1 U-Boot
Westphal. I wszystko jasne!
23 marzec 2016 : 22:10 depth charge Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Co za łódź!
Szanowny Autorze!
To nie jest łódź podwodna ale OKTĘT podwodny!!! Od 1937r. obowiązuje w Polsce takie określenie na wojskową jednostkę do pływania podwodnego.
Takie błędy słyszy się często i rzuca mnie to o ziemię. Ale ostatnio na innym portalu był taki kwiatek: "statek wojenny"...
25 marzec 2016 : 06:30 Segler Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1