Inne

Jak czytamy w komunikacie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, 23 grudnia, tuż przed Gwiazdką, podpisano protokół końcowy robót budowy tczewskiego Centrum Konserwacji Wraków Statków (CKWS). Nowy oddział jest aktualnie urządzany.

Budowa

Wykończony budynek CKWS został wyposażony w kompletne instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, teletechniczne. Podłączono też wszystkie niezbędne media - zasilanie elektroenergetyczne, przyłącze gazowe, wodne, kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową. Teren wokół budynku został wyposażony w oświetlenie, uporządkowany, posadzono zieleń. Wnętrze obiektu zostało wyposażone we wciągniki ekspozycyjne, urządzenia precyzyjnej klimatyzacji, system ogniw fotowoltaicznych, systemy kontroli dostępu i sygnalizacji pożaru, oświetlenie ekspozycyjne. Prace rozpoczął wykonawca systemów technologicznych pracowni konserwatorskiej.

Jachty i wirtualna instytucja kultury

W grudniu 2015 roku pucka firma Complex Jacht zakończyła prace konserwatorskie jachtów Dal,Opty i Kumka IV i w budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie umieszczono jachty oraz dziobnicę z żaglowca Generał Zaruski i bukszpryt z jachtu Janek Krasicki. W ramach projektu budowy CKWS kontynuowane są prace związane z inwentaryzacją 3D wraz z dokumentacją techniczną, dotyczące kolekcji jachtów. Trwają też prace związane z Wirtualną Instytucją Kultury - opracowywane są interaktywne stanowiska edukacyjne oraz kioski multimedialne wraz z zawartością merytoryczną.

Budynek

Autorem projektu budynku CKWS oraz aranżacji wnętrz jest pracownia FORMA Architekci. Wykonawcą inwestycji - firma Skanska. Forma budynku jest nowoczesna, bardzo prosta i nawiązująca do charakteru obiektu, a jednocześnie doskonale wpisuje się w otoczenie i tworzy kompatybilną całość z sąsiadującym z Centrum, Muzeum Wisły. Wnętrze obiektu jest przestronne i rozświetlone, a otwarta przestrzeń jest dużym atutem miejsca.

Plany

- Mamy nadzieję, że do Centrum Konserwacji Wraków Statków zaprosimy zwiedzających już latem tego roku, mówi Szymon Kulas, kierownik projekt budowy CKWS. - Budowa nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku to ważna inwestycja i poważne przedsięwzięcie i cieszymy się, że jesteśmy bardzo blisko finiszu. Całkowity koszt projektu wyniósł 22.292.960 zł. Jesteśmy dumni, że dobiegła końca konserwacja jachtów, że zaprezentujemy zwiedzającym aplikacje na urządzenia mobilne wykorzystujące rozszerzoną rzeczywistość, Aplikacje te wykorzystane zostaną przy działaniach edukacyjnych, prowadzonych w oddziale. Jesteśmy pewni, że mieszkańcy Tczewa będą zadowoleni z nowej inwestycji.

Projekt Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz z Magazynem Studyjnym w Tczewie realizowany jest w ramach Programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", a wsparcia udzielono z funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych. Całkowity koszt projektu wynosi 22 mln zł. Zadanie jest realizowane w partnerstwie polsko - norweskim z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz z Muzeum Historii Kultury w Oslo. 

rel (Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku)

1 1 1 1

Newsletter