Inne

W minioną sobotę, 3 października, już po raz czwarty, tym razem w Pucku, spotkały się załogi s/y Selma Expeditions na dorocznych regatach o Puchar Selmy.

Okazja była szczególna. W tym roku zakończyła się wyprawa "Selma-Antarktyda-Wytrwałość". Jej sponsorem medialnym był nasz Portal Morski. Trwała rok bez dwóch dni. Jacht Selma Expeditions pokonał trasę 23 tys. mil. Wyruszył z Ushuaia, opłynął Przylądek Horn, dotarł do Australii, gdzie wziął udział w regatach "Rolex Sydny-Hobart Cup 2014" zajmując, jak na nowicjusza, wśród starych światowych wyjadaczy, godne miejsce. Dalej pożeglował na Morze Rossa do Zatoki Wielorybów ustanawiając rekord świata w żegludze "Najdalej na Południe". Załoga zdobyła szczyt czynnego wulkanu Erebus (3794 m n.p.m.). W drodze powrotnej okrążyła 1/3 Antarktydy i powtórnie Przylądek Horn kończąc podróż w argentyńskim Mar del Plata. O ich wyczynie opowiedziała specjalna prezentacja filmowo-dźwiękowa poprowadzona ze swadą przez skipperów Piotra Kuźniara i Krzysztofa Jasicy przy gromkim udziale obecnych na puckim spotkaniu wielu autentycznych uczestników wyprawy.

Pierwsze trzy miejsca wśród 16 załóg uczestniczących w regatach na popularnych „Puckach” zajęli:
I) Honza Pechar – sternik, załoga: Tomasz Berzyński, Tomasz Brymora, Tadeusz Wesołowski
II ) Artur Skrzyszowski –sternik, załoga: Łukasz Karski, Darek Nerkowski, Mikołaj Nerkowski, Agnieszka Zacher
III) Anna Dobrzańska – sternik, załoga: Adam Lenartowski, Jacek Lewiński, Dorota Szretar

Otrzymali oni pamiątkowe medale w kryształowych pucharach i stosowne upominki.

Żeglarska biesiada trwała oczywiście do, późnego już w październiku, wschodu słońca. Ponad setka uczestników umówiła się na kolejne wyprawy na Selmie, i nie tylko, oraz na spotkanie za rok na SELMA CUP 2016.
Tekst i zdjęcia Bohdan Sienkiewicz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2007 4.2855
EUR 4.4913 4.5821
CHF 4.6117 4.7049
GBP 5.2073 5.3125

Newsletter