Inne

Ponad 200 mln zł może wydać Urząd Morski w Słupsku na modernizację i przebudowę wejścia do portu morskiego w Ustce.

Obecnie analizowane są warianty tej przebudowy. W tym roku Urząd Morski wyda na plany i koncepcje około 200 tysięcy złotych. Później ma być ogłoszony przetarg na zasadzie zaprojektuj i wybuduj. Szacuje się, że inwestycja zakończy się w latach 2018-2019.

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że falochrony w usteckim porcie nadają się do generalnego remontu. Część z nich ma ponad 100 lat i nie była remontowana. Teraz pojawiała się możliwość sfinansowania ze środków unijnych całkowitej przebudowy wejścia do portu.

- Wstępnie zakładamy całkowitą odbudowę falochronu zachodniego i wschodniego - mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku - Falochron wschodni zostanie odtworzony w tym samym miejscu, ale co do falochronu zachodniego pojawiają się aż trzy nowe koncepcje. Obecnie analizujemy wszystkie rozwiązania. Prowadzimy również rozmowy z wojskiem na temat ich potrzeb. Będą prowadzone również rozmowy na temat potrzeb rozwoju portu z Urzędem Miasta w Ustce.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji zachodni falochron może być przesunięty na zachód od obecnego o 50, 300 lub około 600 metrów. Te trzy warianty są obecnie analizowane. Dzięki stworzeniu tak dużego falochronu w usteckim porcie mogłyby cumować o wiele większe jednostki wojskowe, jak i handlowe. Możliwe, że pojawi się również pasażerska przeprawa promowa.

- Na środkowym wybrzeżu brakuje obecnie portu schronienia. Ustka jest do tego idealnym miejscem. Na pewno nie będzie to tylko port wojenny - dodaje Bobin.

Nieoficjalnie mówi się, że rozbudowa portu może być związana z budową w podsłupskim Redzikowie systemu amerykańskiej tarczy antyrakietowej i stałym funkcjonowaniem na poligonie w Wicku Morskim wyrzutni rakiet Patriot.

Nowy pomysł na rozbudowę portu w Ustce na pewno będzie miał znaczny wpływ na zachodnie tereny miasta. Już teraz projektowany właśnie plan przestrzenny portu został wstrzymany do czasu określenia zakresu prac przez Urząd Morski w Słupsku. Zawieszona została również koncepcja budowy mariny w zachodniej części portu w okolicy zabytkowych bunkrów.

Rozbudowa portu miałaby również wpływ na układ komunikacyjny w zachodniej części miasta. Mówi się o połączeniu ulicy Westerplatte z Zubrzyckiego i planowaną południową obwodnicą miasta.

Warto również dodać, że obecnie w usteckim porcie za około 13 mln zł budowany jest nowy basen rybacki na około 30 jednostek. W najbliższym czasie miasto zakupi również pomosty pływające dla jachtów.
Hubert Bierndgarski

fot. H. Bierndgarski

1 1 1 1

Newsletter