Centrum Nauki Balticum, a nie Muzeum Morskie ma powstać w Szczecinie. Taka nazwa pojawiła się w oficjalnych dokumentach Urzędu Marszałkowskiego, choć wcześniej planowana była budowa muzeum poświęconego historii żeglugi.
Nowa koncepcja zrodziła się w 2013 roku. Teraz o nowym pomyśle na muzeum marszałek województwa zachodniopomorskiego rozmawiał z minister kultury.
Nowoczesny budynek miał powstać na Łasztowni. - Nadal jednak nie wiadomo czy będzie nowy obiekt Muzeum Morskiego - mówi minister Małgorzata Omilanowska. - Nie złożę w tej chwili konkretnych obietnic. Ani ja, ani jak przypuszczam pan marszałek, ponieważ piłka jest w grze.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zapewnia, że mimo nazwy Centrum Nauki Balticum, w budynku znajdzie się miejsce na wystawy historyczne.
- M.in. dlatego przeformatowaliśmy tę koncepcję na Centrum Nauki, w tych obszarach można finansować kubatury - tłumaczy Geblewicz.
Nowy budynek Muzeum Morskiego ma kosztować około 100 milionów złotych. Pieniądze na ten cel miały pochodzić z nowego budżetu Unii Europejskiej.
Zabiegi o budowę Muzeum Morskiego w Szczecinie trwają od 1947 roku. Pomysłodawcy projektu obawiają się, że przy nowej koncepcji obiekt, który miał być Muzeum Morskim, będzie miał taki charakter, jak Centrum Nauki Kopernik.
