Inne
Jarosław Sokół, scenarzysta serialu "Czas honoru" i laureat nagrody Strażnik Pamięci 2013, potwierdził, że pracuje nad scenariuszem kolejnego serialu historycznego - tym razem o losach ORP Grom i jego załogi - przed wojną i w jej czasie.
Indagowany przez tygodnik "Do Rzeczy" na temat nieoficjalnych informacji o serialu poświęconym polskiemu okrętowi, który podobno ma być realizowany w niedalekiej przyszłości, scenarzysta Jarosław Sokół potwierdził, że pracuje nad jego scenariuszem. Serial telewizyjny ma mieć 13 odcinków, a rozpoczęcie jego realizacji planowane jest na początek 2015 roku.

Podczas operacji morskich w czasie kampanii norweskiej ORP Grom został uznany przez niemieckich żołnierzy za prawdopodobnie najbardziej znienawidzony ze wszystkich okrętów alianckich w rejonie Narwiku. W niemieckich wspomnieniach z tych walk przewijają się określenia: "wielki polski niszczyciel", "przeklęty Polak", "łowca ludzi" czy "polski diabeł". Grom dał się we znaki Niemcom, tropiąc i ostrzeliwując dostrzeżonych nieprzyjaciół w trakcie patroli w pobliżu Rombakken, gdzie południowym brzegiem fiordu przebiegała ważna linia kolejowa, którą docierało zaopatrzenie.
 
4 maja 1940 roku, gdy Grom przygotowywał się do odcumowania z miejsca postoju, został namierzony i zaatakowany przez niemiecki bombowiec. Dwie z sześciu zrzuconych bomb okazały się celne. Pierwsza wybuchła w rejonie maszynowni, uszkadzając poszycie burty na długości 20 m. Druga trafiła w śródokręcie. Bomba trafiła w załadowaną wyrzutnię torped, których wybuch dopełnił dzieła zniszczenia. Grom zatonął w ciągu trzech minut, a wraz z nim na dno poszło 59 członków załogi (w tym 1 oficer, 25 podoficerów i 33 marynarzy). Rozbitków z okrętu ostrzelali Niemcy obserwujący wydarzenia ze stanowisk na brzegu. Uciszył ich dopiero ogień brytyjskiego niszczyciela HMS Bedouina biorącego udział w akcji ratunkowej.
 
M4S, Wikipedia
 
Fot.: Andrzej Jaracz / Wikimedia (pomnik), Archiwum (okręt)
 
 

Komentarze   

+4 Grom...
Trzymam kciuki i mam nadzieję, ze będzie równie dobry jak Czas Honoru. A może nawet lepszy ?
14 listopad 2013 : 19:32 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Grom
Mam nadzieję że to właśnie nie będzie kolejny Czas Honoru, a Grom był najpiękniejszym polskim niszczycielem.
15 listopad 2013 : 17:19 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+1 Wspaniała wiadomość!!!!!!!!!
Już czekam !!!!!!!!!
16 listopad 2013 : 15:29 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Przypomnienie
"najbardziej znienawidzony ze wszystkich okrętów alianckich w rejonie Narwiku" - podejrzewam że HMS Warspite i dokonana przez nią masakra 8 niemieckich niszczycieli 13 kwietnia 1940 roku pod Narwikiem przebijała jakiekolwiek dokonania Groma.
Swoją drogą nie rozumiem czemu Grom a nie Błyskawica - i historii więcej, i ciekawsze (bitwy morskie) i szansa na dalsze sezony, a z Grom-em to oganiczony repertuar
25 listopad 2013 : 14:39 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 asad
na zdjęciach wraku widać załadowane w apartatach torpedowych torpedy więc na pewno nie wybuchły
24 grudzień 2013 : 11:11 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1

Ostatnie ankiety