Inne

Na zakończonym w piątek, 11 bm., XIII Międzynarodowym Forum Gospodarczym w Gdyni, podczas panelu gospodarki morskiej, po raz pierwszy wręczono nagrodę „Innowacyjna Gospodarka Morska”.

Była to pierwsza edycja nagrody, która powstała z inicjatywy Związku Pracodawców Forum Okrętowe, obchodzącego w 2013 roku 20-lecie działalności. Przypomnijmy, że do tej organizacji należy obecnie już ponad 50 podmiotów działających w szeroko rozumianej gospodarce morskiej, takich jak m.in. największe stocznie produkcyjne i remontowe, producenci wyposażenia na statki, biura projektowe, firmy badawczo-rozwojowe, uczelnie i ośrodki edukacji, a także banki i kancelarie prawne. Ich liczba stale rośnie – tylko w tym roku do Forum wstąpiły kolejne podmioty – OBR Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, Instytut Morski w Gdyni, Polski Rejestr Statków, a także spółki Activ i Maintpartner RO.

Zgodnie z intencją pomysłodawców, nagroda „Innowacyjna Gospodarka Morska” ma pełnić ważną misję społeczną, związaną z kreowaniem pozytywnego wizerunku przemysłu stoczniowego i innych przemysłów morskich. Zgodnie z regulaminem Nagrody, jest ona przyznawana przez kapitułę, którą stanowią członkowie Rady Forum Okrętowego, w kategoriach: "Osobowość", "Produkt", "Technologia", "Przedsięwzięcie", "Firma", "Projekt", "Rozwiązanie Organizacyjne".

W tym roku nagrodę przyznano w pięciu kategoriach.

W kategorii „Projekt” statuetka i tytuł trafiły do biura projektowego MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. z siedzibą w Gdyni za „opracowanie projektu jednostek PSV zawierającego innowacyjne rozwiązania techniczno-konstrukcyjne”. Warto dodać, że według projektu tego biura, stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. obecnie buduje serię statków dla armatora z USA i Szkocji.

Stocznia Wisła (z siedzibą w Gdańsku) została nagrodzona w kategorii „Innowacyjny Produkt” za najnowocześniejszą rybacką jednostkę szkolno-badawczą, przeznaczoną dla wybrzeży Afryki Zachodniej. Statuetkę odebrał prezes stoczni Jerzy Pawlak.

Z kolei toruński Towimor S.A. otrzymał nagrodę w kategorii „Innowacyjne Przedsięwzięcie”, za „osiągnięcie sukcesu na rynku koreańskim, innowacyjną inicjatywę w skali nie tylko polskiego przemysłu stoczniowego ale również polskiej gospodarki”. Dodajmy, że firma ta od 11 już lat dostarcza do Korei Płd. urządzenia pokładowe na budowane tam statki.

W kategorii „Innowacyjna Firma” nagroda trafiła do gdańskiej firmy Crist S.A., którą reprezentował Zdzisław Bahyrycz, pełnomocnik zarządu. Statuetka została przyznana za „uruchomienie nowatorskiej produkcji jednostek instalacyjnych dla morskiej energetyki wiatrowej”. Po zbudowanych w Gdyni jednostkach Thor i Innovation, firma finalizuje obecnie budowę trzeciego już statku tego typu – Vidar.

Paweł Szynkaruk, dyrektor naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej odebrał nagrodę w kategorii „Osobowość” za „wieloletnie skuteczne zarządzanie przedsiębiorstwem, pozwalające na dynamiczny rozwój i utrzymywanie pozycji lidera wśród największych firm armatorskich Europy”.

Liczni uczestnicy panelu gospodarki morskiej obejrzeli film wyprodukowany przez Portal Morski o polskim przemyśle okrętowym, na którym pokazano m.in. najnowsze statki i projekty realizowane obecnie w polskich stoczniach.

Dziękując za otrzymane wyróżnienia, reprezentanci nagrodzonych firm podkreślali, że są one dla nich szczególnie ważne, ponieważ zostały przyznane przez profesjonalistów, działających w branży i najlepiej znających uwarunkowania globalnego biznesu morskiego. Warto także dodać, że spośród pięciu nagrodzonych firm tylko dwie (Stocznia Wisła oraz Towimor), są członkami Forum Okrętowego. 

Grzegorz Landowski

Zdjęcia: Media4Sea

Nagroda dla MMC Ship Design & Marine ConsultingJerzy Pawlak, prezes Stoczni WisłaStatuetka dla TowimoruNagrodzony Crist S.A.Paweł Szynkaruk PŻMLaureaci Innowacyjnej Gospodarki Morskiej 2013

Komentarze   

+6 Nagrody
Gratulacje dla wszystkich nagrodzonych. Tylko czemu CRIST nie należy do Forum Okretowego a stocznia Nauta wystąpiła z Forum czyżby jakieś rozkazy z Warszawki ? Zamiast łączyć działalność wszystkich firm stoczniowych w Polsce to takie ARP czy jakiś MARS robi co innego.Ludki te zapominają , że zgoda buduje a niezgoda rujnuje,
14 październik 2013 : 04:40 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+5 Gratuluje
Po pierwsze, doskonały pomysł z tą nagrodą. Po drugie, miło wiedzieć, że Forum wzniosło się ponad swoje ambicje i nie wymyśliło tej nagrody po to, aby dawać je tylko swoim firmom, bo to by było bez sensu, a ale nagrodzili firmy spoza siebie i nawet konkurencję! (Crist). To, że holding marsa to jest PR- ściema to jedna sprawa, ale zawsze warto pokazywać polskie firmy i ich produkty, jeżeli na to zasługują, zwłaszcza podczas takich imprez, bo to jest akurat we wspólnym interesie.
14 październik 2013 : 11:28 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 Co to jest innowacyjność???
Tylko MMC Ship Design & Marine Consulting Ltd. zasługuje na nagrodę innowacyjności. Innowacja biznesowa jest nowością mającą zastosowanie w działalności gospodarczej. Produkcja stoczniowa lub produkcja maszyn okrętowych jest jedynie solidną pracą o wysokim poziomie jakości ale nie ma w sobie nic z innowacyjności. Takie typowanie nagrodzonych projektów za innowacyjność może wzbudzić za granicą jedynie śmiech i politowanie, na własnym podwórku jest powodem do poklepywania się po plecach i pyszałkowania. Drodzy nagrodzeni panowie, wykonujcie nadal swoją solidną pracę ale twórzcie też prawdziwe innowacje przez badania i rozwój, wspieranie nałkowców i potrzebnych projektów nałkowych. Prosze być ostrożnym, ponieważ pycha zawsze idzie przed upadkiem i już teraz czeka 10 firm w kolejce by wykonywać wasze kontrakty za tą samą lub mniejszą cene i w podobnej jakości.
14 październik 2013 : 12:48 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
+3 nałkowców? projektów nałkowych?
o ja cięż pierdzielę, ale to innowacyjna gramatyka :-0
14 październik 2013 : 20:30 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
0 korektor się znalazł
dobra dobra, a może by tak jakiś merytoryczny argument, co? bo gramatyki i ortografii to się czepiają tylko internetowi napinacze, bo przecież w ten bęben względnia łatwo bić, a w temacie już trudniej...
17 październik 2013 : 13:59 Guest Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś