ABB, wiodąca grupa w dziedzinie dostaw technologii automatyki i energetyki, otrzymała kontrakt o wartości 25 mln dolarów na zaadoptowanie systemu Azipod oraz zelektryfikowanie dwóch rosyjskich lodołamaczy z wyposażeniem ratunkowym, budowanych w stoczni Nordic Yards GmbH w Niemczech.
Nowe jednostki, będące własnością rosyjskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego (SMRCC), mają uczestniczyć przede wszystkim w operacjach ratunkowych przy platformach wydobywczych. Będą wyposażone także w specjalistyczny sprzęt do pracy przy wyciekach ropy.
Statki są zaprojektowane do działania w rejonie Morza Arktycznego. Otrzymają certyfikat 6 klasy od Rosyjskiego Rejestru Statków na potrzeby działań ratunkowych na wodach pokrytych lodem do 1 m grubości.
Źródło: ABB
