Inne

Chcesz zobaczyć jak wyglądało Pomorze w 1930 roku? Zapoznaj się koniecznie z reprintem albumu ze zdjęciami z tego okresu.

W 1930 roku zaczęła się w Polsce ukazywać seria zeszytów, których zamysłem była prezentacja piękna odrodzonego kraju. W sumie wydano ich 14. Złożyły się na dwutomowy album „Polska w krajobrazie i zabytkach”. Była to pierwsza tego rodzaju publikacja po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

Największą siłą pracy były zamieszczone w niej zdjęcia, wykonane przez najwybitniejszych ówczesnych fotografów. W książce znalazło się ich prawie 1400, w tym pierwsze zrobione z powietrza. Dobrze się stało, że po ponad 80 latach, rzeszowskie Wydawnictwo Libra Pl postanowiło je przypomnieć, wydając reprint publikacji.

Jeden z zeszytów poświęcony jest polskiemu morzu i Pomorzu. Zawiera niemal 80 unikalnych zdjęć miast, wsi, portów, rzek i zabytków znajdujących się w granicach ówczesnej ziemi pomorskiej, wykonanych w końcu lat dwudziestych ubiegłego wieku. Album opatrzony został tekstami pióra gen. Mariusza Zaruskiego i dr Mieczysława Orłowicza. Objaśnienia do zdjęć napisał Antoni Karczewski.

Lektura albumu „Morze i Pomorze” to niezwykła podróż w czasie. Oglądanie fotografii miejsc, których już nie ma, zniszczonych przez drugą wojnę światową czy lata komunizmu, albo zmienionych współczesną działalnością człowieka, to zawsze odkrywcze i emocjonujące doświadczenie. Także w przypadku tej publikacji. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko gorąco polecić ją uwadze miłośników historii polskich związków z morzem.

Przedwojenna Polska w krajobrazie i zabytkach. Morze i Pomorze, t. XIV”, Mariusz Zaruski, Mieczysław Orłowicz, Wydawnictwo Libra Pl (www.libra.pl), str. 76

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9517 4.0315
EUR 4.2733 4.3597
CHF 4.3648 4.453
GBP 4.9875 5.0883

Newsletter